Ndërlidhjet

Perëndimi planifikon të dërgojë në Ukrainë tanke gjermane Leopard 2


Kancelari gjerman, Olaf Scholz, flet para një tanku Leopard 2, gjatë një vizite në një bazë ushtarake të ushtrisë gjermane në Bergen, Gjermani. 17 tetor 2022.

Reuters

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, është nën presion për të miratuar një rritje të mbështetjes ushtarake ndërkombëtare për Kievin, duke lejuar eksportin e tankeve luftarake, Leopard 2, në Ukrainë.

Gjermania i ka rezistuar një lëvizjeje të tillë deri më tani, duke thënë se Ukraina duhet të furnizohet me tanket perëndimore vetëm nëse ka marrëveshje ndërmjet aleatëve kryesorë të Kievit, veçanërisht Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zyrtarët perëndimorë duan të vendosin një ekuilibër mes asaj që të sigurohen se Ukraina mund të mbrohet dhe pa furnizimin me armët që mund të inkurajojë Kievin të kryejë sulme ndaj Rusisë ose të tërheqë NATO-n në konflikt me Moskën.

Këtu janë disa fakte në lidhje me Leopard 2 dhe debatin nëse do të vendosen në Ukrainë.

Miratimi i Berlinit

Rieksporti i Leopardëve kërkon miratimin e Qeverisë gjermane, kështu që vendet e tjera që i kanë këto tanke nuk mund t'i dërgojnë ato në Ukrainë pa këtë aprovim.

Disa zyrtarë gjermanë kanë zbutur pikëpamjet e tyre para një takimi të aleatëve të Ukrainës në Ramstein të Gjermanisë, që do të mbahet të premten e ardhshme, ku qeveritë do t’i shpallin premtimet e tyre të fundit për mbështetjen ushtarake për Kievin.

Zëvendëskancelari Robert Habeck, Ministria e Ekonomisë e të cilit është përgjegjëse për miratimin e eksporteve të mbrojtjes, tha të enjten se Berlini nuk duhet t’i pengojë vendet që duan të dërgojnë Leopardë në Ukrainë.

Kjo do t'u jepte dritën jeshile vendeve si Polonia, e cila ka thënë se dëshiron të ndërmarrë një hap të tillë si pjesë e një koalicioni.

Scholz nuk ka thënë ende nëse ka pikëpamje të njëjtë me Habeckun, ose nëse do të lejonte Gjermaninë të dërgonte disa nga Leopardët e saj në Ukrainë.

Pse Perëndimi nuk ka dërguar tanke luftarake në Kiev deri tani?

Zyrtarët perëndimorë janë të shqetësuar dhe po shmangin një përfshirje më të drejtpërdrejtë në luftë.

Teksa Moska ka dënuar përshkallëzimin e furnizimeve me armë për Ukrainën, kjo nuk ka çuar në ndonjë pasojë ushtarake për Perëndimin. Kjo i ka bërë qeveritë më të hapura ndaj idesë së dërgimit të tankeve.

Deri më tani, Ukraina është mbështetur kryesisht në variantet e tankeve T-72 të epokës sovjetike.

Disa zyrtarë perëndimorë kanë vënë në dukje një shqetësim tjetër - se Rusia, apo edhe Kina, mund të kenë në dorë armatime të avancuara perëndimore të vendosura në Ukrainë, duke i mundësuar Moskës ose Pekinit të vjedhin teknologjinë ushtarake perëndimore.

Pse Ukraina do Leopard 2​?

Ky tank konsiderohet si një nga më të mirët e Perëndimit.

Kompania gjermane e Mbrojtjes, Krauss-Maffei Wegmann, ka ndërtuar më shumë se 3.500 tanke Leopard 2 që nga fillimi i prodhimit në vitin 1978.

Rezervuari peshon më shumë se 60 tonelata, ka një armë të lëmuar 120 milimetra dhe mund të godasë objektivat në një distancë deri në pesë kilometra.

Rreth 20 vende kanë Leopard 2. Kjo do të thotë se disa kombe mund japin disa prej tankeve të tyre për të mbështetur Ukrainën. Kjo, gjithashtu, do ta bënte më të lehtë për Ukrainën të menaxhojë mirëmbajtjen dhe trajnimin e ekuipazhit.

Ndër vendet që operojnë me Leopard 2 janë: Kanadaja, Danimarka, Finlanda, Holanda, Norvegjia, Austria, Polonia, Spanja, Suedia dhe Turqia.

Sa tanke Leopard 2 janë në dispozicion?

Leopard 2 është një nga tanket perëndimore më të përdorura. Por, në përgjithësi, tri dekada pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, furnizimi me tanke dhe armë të tjera të rënda është i rrallë në pjesën më të madhe të Perëndimit. Shumë vende reduktuan në mënyrë drastike ushtritë e tyre pas rënies së komunizmit.

Gjermania sot ka rreth 350 tanke Leopard 2, krahasuar me rreth 4.000 tanke kryesore luftarake në kulmin e Luftës së Ftohtë, thotë eksperti ushtarak gjerman, Carl Schulze.

Në të njëjtën kohë, është e pamundur të blini shpejt një sasi të madhe tankesh Leopard 2.

Industria gjermane e mbrojtjes e ka të ndaluar me ligj që t'i prodhojë ato për t’i ruajtur. Vendet që porosisin tanke të reja duhet të presin dy deri në tre vjet për dorëzimin e tyre.

Edhe nëse prodhimi do të rritet, ekspertët thonë se mund të duhen të paktën dy vjet që tanket e para të reja të largohen nga fabrika.

Çfarë tankesh tjera ka?

Shtetet e Bashkuara operojnë me mijëra tanke M1 Abrams të ndërtuara nga General Dynamics, por ato shihen si të papërshtatshme për Ukrainën pasi drejtohen nga motorë me turbina me gaz.

"Konsumimi i vajgurit të Abrams është aq i lartë sa Ukraina nuk ka shanse për ta përdorur atë në situatën aktuale të furnizimit të kohës së luftës", thotë Schulze.

Ai shtoi se, ndërsa Abrams mund të funksiononte edhe me naftë, kjo nuk do ta ulte konsumin në një nivel të pranueshëm.

Leopard 2 punon me një motor më ekonomik që djeg naftë, i cili është gjithashtu më i lehtë për t'u marrë se vajguri.

Sipas raportimeve të mediave, Britania po shqyrton furnizimin e Ukrainës me disa prej tankeve të saj Challenger 2.

Përgatiti: Erjonë Popova
XS
SM
MD
LG