Ndërlidhjet

Sulmuesi në Bufalo ka shënjestruar "qëllimshëm" afrikano-amerikanë


Policia në qytetin Bufalo në Nju Jork.

Burri që dyshohet se ka vrarë 10 njerëz në një dyqan në qytetin Bufalo të Nju Jorkut, ka qenë në kërkim të zonave me popullsi afrikano-amerikane, kanë thënë autoritetet.

I dyshuari, Payton Gendron, 18-vjeçar, ka udhëtuar më shumë se 320 kilometra për të kryer sulmin, ka thënë policia.

Sulmi i 14 majit është duke u hetuar si akt i ekstremizmit të dhunshëm me motive racore.

Kryetari i qytetit Bufalo, Byron Brown, ka thënë se i dyshuari ka synuar “të marrë jetët e sa më shumë afrikano-amerikanëve”.

Në mesin e amerikanëve ka pyetje se si ka arritur të kryejë sulmin i dyshuari, kur veçse ka qenë në radar të autoriteteve.

Gendron ka kërcënuar për të shtëna me armë zjarri në shkollën e tij të mesme në qershor të vitit të kaluar, ka thënë një zyrtar për zbatim të ligjit.

Ai më pas u është nënshtruar kontrolleve për shëndetin mendor.

Në një dokument me 180 faqe, autor i të cilit besohet se është Gendron, ai e ka përshkruar veten si fashist dhe supremcist të bardhë.

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, ka thënë se zyra e saj do të fokusohet në materialin për ekstremizmin, të publikuar online.

“Kjo gjë është kryer nga një individë i sëmurë, i cili është nxitur nga doza të përditshme të urrejtjes”, ka thënë ajo.

Sipas policisë, nga 13 njerëz të qëlluar me armë zjarri, 11 kanë qenë afrikano-amerikanë.

Në mesin e të vrarëve ka qenë një burrë, i cili ka shkuar të blejë ëmbëlsirë për ditëlindjen e djalit të tij dhe një grua, e cila ka shkuar të furnizohet me ushqim, pasi ka vizituar burrin në një shtëpi kujdesi.

XS
SM
MD
LG