Ndërlidhjet

Posterë, mbishkrime e luhatje shpresash në Tel Aviv për pengjet izraelite

Grafite dhe posterë nëpër rrugët dhe muret e objekteve gjithandej qytetit në Tel Aviv, luhasin shpresat shpresat e të afërmve për lirimin e pengjeve që tash e katër muaj po mbahen në Gaza nga grupi radikal palestinez Hamas - i shpallur organizatë terroriste nga SHBA-ja dhe BE-ja.

Lufta Izrael - Hamas u nxit pas sulmit të grupit radikal palestinez në jug të Izraelit më 7 tetor 2023, kur njerëz të armatosur të Hamasit vranë afër 1.200 persona, shumica civilë, dhe rrëmbyen afër 250 të tjerë. Pothuajse gjysma e pengjeve u liruan gjatë armëpushimit njëjavor nëntorin e vitit të kaluar, në këmbim të lirimit të 240 të burgosurve palestinezë, por edhe rreth 100 pengje ende nuk janë liruar .

(Përgatiti: Syzanë Paçarizi)


Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG