Ndërlidhjet

Tridhjetë vjet në kërkim të djalit


Tridhjetë vjet në kërkim të djalit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

Pavo Zhivkoviq nga Vukovari, edhe 30 vjet pas luftës në Kroaci, është në kërkim të djalit të tij, Goranit. Ai ishte 22-vjeçar kur pjesëtarët e atëhershëm të Armatës Popullore të Jugosllavisë e morën nga spitali i Vukovarit. Që nga ajo kohë, ai humbi çdo gjurmë të tij. Të enjten, më 18 nëntor, 2021, bëhen tri dekada qëkur forcat e Armatës Popullore të Jugosllavisë dhe paramilitarët nga Serbia morën kontrollin e plotë të qytetit të Vukovarit. Rrëfimi i familjes Zhivkoviq është një nga rrëfimet që Radio Evropa e Lirë ka sjellë me rastin e 30-vjetorit të fillimit të luftërave në ish-Jugosllavi. (Përgatitën: Kestrin Kumnova & Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG