Ndërlidhjet

Trudeau viziton Kievin në shenjë mbështetjeje


Kryeministri kanadez, Justin Trudeau gjatë vizitës në Kiev, Ukrainë.
Kryeministri kanadez, Justin Trudeau gjatë vizitës në Kiev, Ukrainë.

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, vizitoi Kievin të shtunën në një akt mbështetjeje teksa Ukraina po përgatitet për një kundërsulm të madh kundër forcave ruse dhe derisa po përballet me sulme të rregullta ajrore.

Trudeau bëri nderime në një vend përkujtimor në qendër të Kievit për ushtarët ukrainas që u vranë duke luftuar forcat proruse që nga viti 2014.

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau.
Kryeministri kanadez, Justin Trudeau.

Kanadaja, anëtare e NATO-s, e cila ka një nga diasporat më të mëdha ukrainase në botë, ka ofruar ndihmë ushtarake dhe financiare për Ukrainën gjatë pushtimit në shkallë të plotë të nisur nga Rusia në shkurt të vitit 2022.

Udhëtimi i Trudeau në Kiev pasoi një natë sulmesh me raketa dhe dronë rusë në objektiva jashtë kryeqytetit, duke përfshirë Odesën, rajonin e Poltava dhe Harkiv.

Në një sulm në Odesa u vranë tre civilë dhe u plagon dhjetëra të tjerë.

Kanadaja ka qenë ndër mbështetësit kryesorë ndërkombëtarë të Ukrainës dhe përveç kontributit të saj të fundit me tetë tanke luftarake ‘Leopard 2’, ky shtet njoftoi për një paketë ndihme ushtarake prej 29 milionë dollarësh në prill.

XS
SM
MD
LG