Ndërlidhjet

Trump promovon gazin amerikan në Evropë


Përpara se të shkojë në Gjermani për samitin e G20-ës (grupit të vendeve më të industrializuara), presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të ndalojë të enjten në Poloni, për të promovuar eksportet e gazit amerikan. Trump do të ndjekë Samitin e Nismës së Tre Detërave dhe do të takojë udhëheqës të Evropës qendrore dhe lindore - vendet e të cilave kufizohen me Detin e Zi, Adriatik dhe Baltik. Të gjitha këto vende planifikojnë të reduktojnë varësinë nga importet e gazit rus.(RFE/RL, AP, Reuters, YouTube)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG