Ndërlidhjet

Forcat amerikane në Irak, cak i shpërthimeve dhe sulmeve me dronë


Trupat amerikane në Irak. Fotografi nga arkivi.
Trupat amerikane në Irak. Fotografi nga arkivi.

Forcat amerikane ishin shënjestër e tri sulmeve në Irak më 9 nëntor, por nga sulmet nuk ka viktima. Kështu thanë burime të sigurisë për agjencinë Reuters. Këto ishin sulmet më të mëdha brenda një dite ndaj aseteve amerikane, që kur ka nisur lufta midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor.

Një patrullë e përbashkët e forcave amerikane dhe shërbimeve kundër terrorit të Irakut u shënjestruan nga një mjet shpërthyes afër qytetit verior të Mosulit, duke shkaktuar dëme në makinën patrulluese, por pa shkaktuar viktima, thanë dy burime të sigurisë.

Një zyrtar i ushtrisë amerikane konfirmoi se autokolona e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja hasi në një pajisje të improvizuar me eksplozivë që shpërtheu afër Digës së Mosulit, por tha se nuk është raportuar për viktima.

Ndaras, një zyrtar tjetër amerikan që foli në kushte anonimiteti, tha se në 24 orët e fundit kanë ndodhur katër sulme ndaj trupave amerikane në Irak dhe Siri.

Ky zyrtar tha se tre ushtarë amerikanë kanë pësuar lëndime të lehta trupore dhe ata tashmë janë kthyer në detyrë.

Dronët kanë shënjestruar bazat ajrore al-Harir në Arbil dhe Ain al-Asad në perëndim të Bagdadit. Në këto dy baza ajrore janë të vendosur trupat amerikane dhe forcat ndërkombëtare. Dronët janë rrëzuar nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe nuk është raportuar për viktima, thanë burimet për Reuters.

Në një deklaratë të shërbimit kundër terrorit të Kurdistanit të Irakut – që dallon nga shërbimet federale irakiane – u tha se sulmet me dronë në bazën al-Harir kanë shkaktuar zjarr në disa depo të karburanteve. Në deklaratë u shtua se forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja ishin evakuuar nga baza që nga 20 tetori.

SHBA-ja dhe trupat e koalicionit janë sulmuar të paktën 40 herë në Irak dhe Siri që nga fillimi i tetorit, pasi Izraeli rrethoi Gazën dhe po vazhdon sulmet si shenjë hakmarrjeje pas sulmeve të Hamasit në Izrael.

SHBA-ja fajëson grupet e mbështetura nga Irani për sulmet dhe thotë se Teherani është përgjegjës për to, por Irani i mohon akuzat, duke argumentuar se grupet që përfshihen në këto sulme, i realizojnë ato vetë.

Milicitë në Irak që mbështeten nga Irani publikisht kanë thënë se asetet amerikane do të vazhdojnë të jenë shënjestër për aq kohë sa SHBA-ja mbështet Izraelin në luftën e tij në Gazë.

Sulmet e fundit vijnë pasi të enjten Shtëpia e Bardhë tha se ushtria amerikane sulmoi caqe në Siri dhe shkatërroi armë si dhe pengoi grupet separatiste të mbështetura nga Irani që të shënjestronin personelin amerikan në rajon.

SHBA-ja kryen sulme hakmarrëse ndaj forcave në rajon që mbështeten nga Irani, pas sulmeve ndaj forcave amerikane.


XS
SM
MD
LG