Ndërlidhjet

Turqia thotë se ka "neutralizuar" 16 "terroristë" në veri të Sirisë


Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Ushtarët turq kanë "neutralizuar" 16 "terroristë" të forcave kurde të Njësive të Mbrojtjes Popullore (YPG) në veri të Sirisë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Ankara.

“Kjo ishte në përgjigje të sulmeve”, njoftoi ministria në Twitter të dielën.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi së fundmi me një ofensivë të re në Sirinë veriore.

Turqia e justifikon këtë me sulme të supozuara.

Erdogan tha në fundjavë se ai nuk donte më të "shqetësohej" në një zonë që shtrihet 30 kilometra në Siri.

Ofensivat e kaluara turke ishin gjithashtu të drejtuara kryesisht kundër YPG-së, të cilën Ankaraja e klasifikon si një degë e Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ) dhe gjithashtu si organizatë terroriste.

Milicia kurde është aleate e SHBA-së në Siri.

Ankaraja tashmë pushton zona pranë kufirit në Sirinë veriore.

Ankaraja kryen rregullisht ofensiva ushtarake atje kundër PKK-së, e cila konsiderohet gjithashtu një organizatë terroriste në SHBA dhe Evropë.

XS
SM
MD
LG