Ndërlidhjet

Harris: Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit në Ukrainë


Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris në Mynih, Gjermani. 18 shkurt 2023.
Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris në Mynih, Gjermani. 18 shkurt 2023.

Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris, tha se Shtetet e Bashkuara kanë arritur në përfundimin se Rusia ka kryer "krime kundër njerëzimit" në luftën e paprovokuar kundër Ukrainës, me forcat e saj që kanë ndjekur një sulm "të gjerë dhe sistematik" kundër civilëve në vend.

Kushtu tha ajo në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, një mbledhje e përvitshme e krerëve të shteteve, zyrtarëve, diplomatëve dhe ekspertëve, e cila po zhvillohet në Gjermani.

"SHBA-ja ka përcaktuar zyrtarisht se Rusia ka kryer krime kundër njerëzimit", tha Harris, duke shtuar se veprimet e forcave ruse janë "një sulm ndaj vlerave tona të përbashkëta”.

Harris përmendi një listë të abuzimeve nga forcat ruse në Ukrainë, duke përfshirë torturën dhe përdhunimin, si dhe bombardimin e një materniteti në Mariupol, që vrau tre persona, në mesin e të cilëve ishte një fëmijë.

"Le të biem dakord të gjithë: në emër të të gjitha viktimave, të njohura dhe të panjohura, drejtësia duhet të vihet në vend", tha Harris.

Ajo tha gjithashtu se SHBA-ja do të mbështesë Ukrainën "për aq kohë sa duhet".

Mbështetja perëndimore për Ukrainën ka qenë në krye të agjendës në Konferencën e Sigurisë së Mynihut.

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha më 18 shkurt se se aleatët duhet të "dyfishojnë" mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, përsëriti thirrjet për aleatët perëndimorë për dërgimin sa më të shpejtë në Kiev të armëve, teksa hapi samitin tre-ditor me lidhje video më 17 shkurt.

Ai tha se Rusia nuk duhet të lejohet që të blejë kohë për agresionin e saj, derisa forcat ukrainase po përballen me sulme të shumta në të gjithë linjën e frontit.

“Ne duhet të përshpejtojmë. Ne na duhet shpejtësi – shpejtësi në marrëveshje, shpejtësi në dërgesa.... shpejtësi në vendime për të kufizuar potencialin rus”, tha Zelensky në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sipas raportimit të AFP-së, pritet të deklarojë se aleatët perëndimorë duhet t'i ofrojnë Ukrainës atë që i nevojitet për të mposhtur Rusinë.

"Ne duhet t'i japim Ukrainës atë që i nevojitet për të fituar dhe për të mbizotëruar si një komb sovran dhe i pavarur në Evropë", thuhet në fjalimit të tij, të cilin e ka parë AFP.

Në konferencë po marrin pjesë rreth 40 krerë shtetesh, si dhe politikanë dhe ekspertë të sigurisë nga pothuajse 100 vende, si liderët e Francës dhe Gjermanisë, por edhe nënpresidentja amerikane, Kamala Harris, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Gjatë konferencës, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se mbështetja e shtetit të tij për Ukrainën “është e dizajnuar që të jetë afatgjatë”.

Ndërkaq, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se është jashtëzakonisht e rëndësishme që aleatët perëndimorë të rrisin ndihmën ushtarake në mënyrë që Ukraina të mund të nisë një kundërofensivë kundër Rusisë.

Pushtimi rus i Ukrainës - që ka nisur më 24 shkurt 2022 - mbushë një vit javën e ardhshme.

XS
SM
MD
LG