Ndërlidhjet

Ukraina kërkon rrugën drejt paqes në samitin pa Rusinë


Ukraina kërkon rrugën drejt paqes në samitin pa Rusinë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00

Autoritetet zvicerane kanë thënë se dhjetëra shtete janë pajtuar të marrin pjesë në një samit më 15 dhe më 16 qershor në Byrgenstok, me qëllim gjetjen e një rruge drejt paqes në Ukrainë – por Rusia nuk do t’iu bashkohet atyre. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të diskutojë rreth një formule për paqe, e cila përfshin rivendosjen e integritetit territorial të vendit, sigurinë bërthamore, sigurinë ushqimore dhe kthimin e të gjithë të burgosurve dhe të dëbuarve. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Krenare Cubolli)

XS
SM
MD
LG