Ndërlidhjet

Ukraina “mund të mbytet” nga Rusia


Ukraina “mund të mbytet” nga Rusia
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:57 0:00

Rusia po zhvillon stërvitje “të paprecedente” detare në Detin e Zi, duke rritur edhe më shumë frikën për pushtimin e Ukrainës. Stërvitjet, që janë planifikuar të zgjasin deri më 19 shkurt, kanë ndërprerë korsitë e transportit detar, që janë jetike për eksportet e Ukrainës. Sipas Shteteve të Bashkuara, Rusia gjithashtu ka grumbulluar rreth 130,000 trupa në kufijtë lindorë dhe veriorë të Ukrainës dhe mund të sulmojë në çdo moment - gjë të cilën Moska e mohon. Por, edhe pa pushtim, bllokada e rrugëve detare të Ukrainës mund ta mbysë vendin ekonomikisht. (Përgatitën: Valona Tela dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG