Ndërlidhjet

Pavarësisht luftës, Ukraina eksporton mbi 1 milion ton drithëra në prill


Ukrainë, 2 maj 2022.

Ukraina ka mbjellë afër 7 milionë hektarë tokë deri në prill, ose 25-30 për qind më pak krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Po ashtu ka eksportuar 1.090 milion ton drithë në prill, tha ministri ukrainas i Agrikulturës, Mykola Solskyi.

Ai tha se eksportet e drithërave po bëhen përmes Rumanisë, pasi Rusia po bllokon portet ukrainase, por shtoi se këto eksporte mund të vështirësohen në dy muajt e ardhshëm, për shkak se duhet të eksportohen edhe gruri i korrur për në Rumani dhe Bullgari.

“Mbjellja e kulturave po vazhdon në mënyrë aktive pavarësisht vështirësive që kryesisht lidhen me logjistikën”, tha Solskyi gjatë një konference për media më 9 maj.

Sipas ministrit ukrainas, gjatë këtij viti është mbjellë më pak sipërfaqe me misër.

Bujqit ukrainas mbjellin arat nën kërcënimin e armëve
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

Ai tha se pushtimi rus, që nisi më 24 shkurt, ka rritur paqëndrueshmërinë në tregjet ndërkombëtare financiare, duke rritur çmimet e mallrave dhe duke prekur aspektet logjistike.

Para luftës, Ukraina ishte eksportuesja e katërt më e madhe në botë e misrit, ndërkaq në sezonin 2020-21 kishte qenë eksportuesja e gjashtë në botë e grurit.

Agjencia për ushqim e Kombeve të Bashkuara javën e kaluar tha se pothuajse 25 milionë tonë drithëra janë bllokuar në Ukrainë dhe nuk po mund të eksportohen për shkak të sfidave në infrastrukturë dhe bllokadave në portet në Detin e Zi.

XS
SM
MD
LG