Ndërlidhjet

Çfarë është varianti Delta Plus i koronavirusit?


Një punëtor në një laborator në Gjermani duke kryer hulumtime për një vaksinë kundër koronavirusit. Mars, 2020.

Më 10 nëntor, autoritetet shëndetësore në Kosovë njoftuan se kanë identifikuar 12 raste me variantin Delta Plus të koronavirusit.

Këto raste janë identifikuar nga 59 mostra të analizuara në një laborator në Gjermani.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, varianti Delta vazhdon të jetë dominues në Kosovë, megjithatë “ekziston rreziku i përhapjes së shpejtë të variantit të ri Delta Plus”.

Delta Plus

Varianti Delta Plus i koronavirusit është "kushëri" i Deltas, ndërsa është identifikuar nga shkencëtarët britanikë në muajin shtator.

Për shkak se nuk është variant që përbën interesim apo shqetësim ende, ai nuk është emërtuar zyrtarisht sipas një shkronje të alfabetit grek, sikur variantet e tjera brengosëse.

Shkencëtarët po e monitorojnë variantin e lidhur me Deltan – që njihet si AY.4.2 – për të parë nëse ai mund të përhapet më lehtësisht apo mund të jetë më vdekjeprurës sesa versionet e mëparshme të COVID-19, ka raportuar në tetor agjencia Associated Press.

Në një raport të publikuar së fundmi, zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë thënë se ky variant qëndron prapa 6 për qind të të gjitha rasteve të analizuara me COVID-19 atje, dhe se ai është “në një trajektore në ngritje”.

Delta Plus i ka dy mutacione në proteinën gjembore, që i ndihmojnë koronavirusit të pushtojë qelizat e trupit. Këto ndryshime janë parë gjithashtu edhe në versionet e tjera të virusit, prej kur ka filluar pandemia, por nuk kanë shkuar larg, ka thënë Francois Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës në “University College London”.

Ilaçi Paxlovid rrit shpresat se COVID-19 mund të shërohet
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Varianti Delta mbetet “deri më tani varianti më dominues në aspekt të qarkullimit global”, ka thënë Maria Van Kerkohve, udhëheqëse teknike për COVID-19 në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

“Delta është dominues, por Delta po evoluon”, është shprehur ajo, duke shtuar se sa më shumë që të qarkullojë virusi, aq më të mëdha bëhen gjasat e tij për të pasur mutacione.

Agjencia për shëndetësinë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara aktualisht po i përcjell 20 variacione të variantit Delta. Varianti AY.4.2 është “një (variant) për t’u vëzhguar, sepse ne duhet të përcjellim vazhdimisht ndryshimet e këtij virusi”, ka thënë Van Kerkhove.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, varianti Delta qëndron prapa pothuajse të gjitha rasteve me COVID-19. Varianti më i ri, Delta Plus, është vërejtur “me raste”, por ende nuk përbën arsye për shqetësim, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.

Paqartësitë rreth variantit Delta

Shkencëtarët po punojnë që të mësojnë më shumë rreth variantit Delta, që thuhet se është dy herë më ngjitës se varianti fillestar i koronavirusit. Megjithatë, ende ka shumë paqartësi nëse Delta shkakton sëmundje më të rëndë se variantet paraprake. Sipas studimeve të kryera në Skoci dhe Kanada, të cilat i kanë cituar Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara, Delta mund të rezultojë në hospitalizimin e personave të pavaksinuar, shkruan Yale Medicine.

Ndërkaq, në një raport të publikuar nga The Lancent, thuhet se personat në Angli, të infektuar me variantin Delta, kishin dyfish më shumë gjasa që të hospitalizoheshin sesa ata të infektuar me variantin Alfa (varianti fillestar i COVID-19).

Delta po ashtu shkakton simptoma të ndryshme nga variantet paraprake. Simptomat më dalluese të personave të prekur me variantin Delta janë kokëdhimbja, dhimbja e fytit, shkuarja e hundëve dhe temperatura.

Profesionistët shëndetësorë rekomandojnë që me qëllim që njerëzit të mbrohen nga Delta, duhet të vaksinohen plotësisht.

Vaksinat që përdoren në SHBA (Pfizer dhe Moderna) kanë shfaqur mbrojtje të fortë ndaj Deltas, veçanërisht kundër sëmundjes së rëndë, hospitalizimit dhe vdekjes, ka thënë CDC-ja.

Përgatiti: Trim Haliti
XS
SM
MD
LG