Ndërlidhjet

Varianti Omicron rrit shqetësimet në mbarë botën


Varianti Omicron rrit shqetësimet në mbarë botën
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:06:35 0:00

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar si “shqetësues” variantin e ri të koronavirusit, që është emërtuar Omicron; eksperti kryesor i sëmundjeve ngjitëse në SHBA, Anthony Fauci ka thënë se varianti i ri duket se transmetohet më lehtë; një doktor nga Afrika e Jugut ka thënë se simptomat e variantit të ri duket se janë të lehta dhe pacientët mund të trajtohen në shtëpi; shtetet në mbarë botën, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Brazilin, Kanadanë dhe shtetet e Bashkimit Evropian, kanë njoftuar se kanë vendosur ndalesa dhe kufizime të udhëtimeve ndaj Afrikës së Jugut dhe disa shteteve të tjera në jug të Afrikës. (Përgatitën: Mimoza Sadiku & Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG