Ndërlidhjet

Rritet në 47 numri i të vdekurve si pasojë e vërshimeve në Indi


Vërshimet në Indi

Rrëshqitjet e dheut si pasojë e shirave të fuqishëm kanë mbytur të paktën 47 persona në Indinë perëndimore, thanë zyrtarët të premten.

Më shumë se 1 mijë persona që kishin mbetur të bllokuar nga vërshimet janë shpëtuar.

Viktimat e rrëshqitjeve të dheut ishin nga tre lokacione në distriktin e Raigadit në shtetin perëndimor Maharashtra.

Shumica e atyre që janë shpëtuar, ishin bllokuar mbi çati ose edhe mbi autobusë nëpër autostrada.

Zyrtari i qeverisë, Safar Pathak, shtoi se përveç 47 të vdekurve, më shumë se 30 persona janë të zhdukur pas rrëshqitjeve të dheut.

Shirat sezonale monsune nisin në qershor dhe zgjasin deri në shtator dhe çdo vit, në shtetet e Azisë Qendrore ato shkaktojnë viktima. Por, India është shteti më i goditur nga monsunet.

XS
SM
MD
LG