Ndërlidhjet

Serbët e Kosovës shënojnë festën e Vidovdanit


Serbët e Kosovës shënojnë festën e Vidovdanit
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:35 0:00

Qytetarët serbë të Kosovës festuan sot Ditën e Shën Vidit, të njohur më shumë si “Vidovdan”. Kremtimi i kësaj dite ndërlidhet me përvjetorin e 628 të Betejës së Kosovës, që historia serbe e njeh si fitoren shpirtërore të saj, pavarësisht një humbjeje të madhe të forcave ballkanike dhe vrasjes së princit serb Llazar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG