Ndërlidhjet

Putin kërkon nga ushtria ukrainase që ta rrëzojë Qeverinë  


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

Presidenti rus, Vladimir Putin, i bëri thirrje ushtrisë ukrainase që ta rrëzojnë Qeverinë, liderët e së cilës ai i përshkroi si “terroristë” dhe “një bandë narkomanësh dhe neo-nazistësh”.

Putin po ashtu akuzoi “nacionalistët ukrainas” për dislokimin e armëve të rënda në zonat e banuara në qytetet e mëdha, pasi sipas tij, me këto veprime ata po provokojnë ushtrinë ruse, një pretendim që rrit frikën se Moska po krijon pretekste për të justifikuar viktimat në mesin e civilëve.

Duke iu drejtuar ushtrisë ukrainase përmes një adresimi televiziv, Putin u bëri thirrje ushtarëve që të “marrin pushtetin në duart e tyre”.

“Duket se do të jetë më e lehtë për ne që të merremi vesh me ju sesa me këtë bandë narkomanësh dhe neo-nazistësh”, tha ai duke iu referuar udhëheqjes në Kiev, që drejtohet nga presidenti Volodymyr Zelenskiy, i cili është hebre.

Si do ta paguajmë luftën e Rusisë?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:10:22 0:00

Putin, që të enjten urdhëroi trupat e tij të nisnin një operacion ndaj Ukrainës, pretendoi se “nacionalistët ukrainas” po përgatiten që të dislokojnë shumë raketahedhës në zonat e banuara të qyteteve ukrainase, përfshirë Kievin dhe Karkivin.

Sipas tij, udhëheqja në Ukrainë po “vepron si terroristët në mbarë botën: ata po fshihen pas njerëzve me shpresë që ta fajësojnë Rusinë për viktimat civile”.

Putin urdhëroi sulmin ndaj Ukrainës në mëngjesin e 23 shkurtit, vendim që u dënua nga shumë shtete në mbarë botën.

XS
SM
MD
LG