Ndërlidhjet

Të rinjtë duan të drejta të barabarta në pronësi


Të rinjtë duan të drejta të barabarta në pronësi
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Shumica e grave në Kosovë nuk e gëzojnë të drejtën e pronësisë. Të anketuarit për rubrikën "VOX", nga Radio Evropa e Lirë, thonë se trashëgimia e familjes duhet të ndahet në mënyrë të barabartë ndërmjet vëllezërve dhe motrave, sic parashihet edhe me ligjet në fuqi në Kosovë. Megjithatë, nga të dhënat e Agjencisë Kadastrale, del se vetëm 80 mijë prona janë në regjistruara në emër të grave, kurse 400 mijë në emër të meshkujve. (Video: Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG