Ndërlidhjet

Vuajtjet e gruas që i vranë dy djem në Srebrenicë


Vuajtjet e gruas që i vranë dy djem në Srebrenicë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Dy djemtë e Mejra Gjogazit, Omeri dhe Munibi, u vranë në Masakrën e Srebrenicës më 1995, gjatë Luftës së Bosnjës. Ajo gjithashtu humbi djalin e tretë, si dhe bashkëshortin e saj, gjatë konfliktit. Para vendimit përfundimtar kundër udhëheqësit ushtarak të serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq, të cilit, pas apelit, iu konfirmua dënimi me burgim të përjetshëm për rolin e tij në kryerjen e krimeve të luftës, krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit në Srebrenicë, Gjogaz ka thënë se ai nuk duhet ta përjetojë kurrë më lirinë. Ndërkaq, më 7 korrik, Kuvendi i Kosovës pritet të miratojë një rezolutë për të dënuar gjenocidin në Srebrenicë.(Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG