Ndërlidhjet

Zelensky zotohet se do të marrë masa për përmirësim të strehimoreve


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, shprehu pakënaqësi të hënën për rezultatet e një inspektimi që kishte urdhëruar në të gjitha strehimoret ukrainase, pasi tre persona humbën jetën pasi ishin në gjendje të gjenin strehë gjatë një sulmi ajror rus në Kiev.

Në adresimin e tij të natës përmes një paraqitjeje me video, Zelensky tha se kishte marrë raporte përmbledhëse mbi "gatishmërinë dhe papërgatitjen" e strehimoreve nga ministri i Brendshëm Ihor Klymenko, ministri për Industritë Strategjike Oleksandr Kamyshyn, dhe zëvendëskryeministri Oleksandr Kubrakov.

"Rezultatet, ta them sa më butë, janë të pakënaqshme", tha ai.

"Deri të premten do të përgatiten projektvendimet përkatëse në lidhje me përgjegjësit dhe sigurimin e nivelit të duhur të mbrojtjes për njerëzit tanë në të gjitha qytetet e Ukrainës", shtoi Zelensky.

Vdekjet që ndodhën më 1 qershor çuan në një reagim të fortë publik dhe shkaktuan një angazhim nga Zelenskiy për të hetuar ngjarjen dhe strehimoret në mbarë Ukrainën.

Kjo përgjigje dukej se i drejtohej kryebashkiakut të Kievit, Vitali Klitschko, me të cilin Zelenskiy ka pasur konflikte të mëparshme.

Klitschko pranoi se ai mbante njëfarë përgjegjësie, por tha se të tjerët ishin gjithashtu fajtorë, veçanërisht aleatët e presidentit që ishte caktuar për të udhëhequr rrethet e qytetit.

Më 4 qershor, ministri Kamyshin raportoi se pothuajse 50% e strehimoreve në Kiev, të cilat u ekzaminuan gjatë kontrollit fillestar, ose ishin mbyllur ose konsideroheshin të papërshtatshme për t'u përdorur.

Një vajzë nëntë vjeçe, nëna e saj dhe një grua tjetër, vdiqën në Kiev më 1 qershor, pasi gjatë sulmit u përpoqën të hynin në një strehimore, por ajo ishte e mbyllur.

XS
SM
MD
LG