Ndërlidhjet

Zgjerohen protestat kundër masave kufizuese në Kinë


Një grup protestuesish duke kujtuar viktimat që vdiqë nga zjarri në Urumqi të Kinës.
Një grup protestuesish duke kujtuar viktimat që vdiqë nga zjarri në Urumqi të Kinës.

Në Kinë janë intensifikuar protestat kundër masave parandaluese të pandemisë së COVID-19.

Zgjerimi i protestave ndodhi pas një zjarri që vrau 10 persona në një bllok apartamentesh në Urumqi.

Mijëra njerëz dolën në rrugët e Shangait për të kujtuar viktimat dhe për të demonstruar kundër kufizimeve. Mediat raportojnë se shumë prej tyre u dëgjuan duke bërë thirrje për dorëheqjen e presidentit Xi Jinping.

Bllokimi i blloqeve të banimit është thënë se ka qenë arsyeja për vdekjet e shkaktuara nga zjarri.

Ndërsa autoritetet kineze mohojnë bllokimi i blloqeve të banimit ishte shkaku, zyrtarët në Urumqi bënë një kërkimfalje të pazakontë të premten dhe u zotuan të "rivendosin rendin" duke hequr gradualisht kufizimet.

Në protestën që u zhvillua në Shangai, qyteti më i madh i Kinës dhe një qendër globale financiare, disa njerëz u panë duke ndezur qirinj dhe duke vendosur lule për viktimat.

Të tjerë u dëgjuan duke bërtitur parulla të tilla si "Xi Jinping, largohu" dhe "Partia Komuniste, largohu".

Disa mbanin gjithashtu pankarta të bardha bosh.

Kërkesa të tilla janë një pamje e pazakontë brenda Kinës, ku çdo kritikë e drejtpërdrejtë ndaj qeverisë dhe presidentit mund të rezultojë në dënime të ashpra.

Një grup protestuesish mbajti fletë të zbrazëta - një akt që është bërë simbol i kundërshtimit kundër censurës kineze - dhe u filmuan duke kënduar këngë në mbështetje të lirisë dhe demokracisë.

Protestat e fundit vijnë pas vendosjes së vazhdueshme të masave kundër shpërndarjes së COVID-19. Kina ka vendosur një politikë ‘zero covid’, kryesisht për shkak të nivelit relativisht të ulët të vaksinimit dhe një përpjekje për të ruajtur të moshuarit.

Kina është vendi i vetëm nga ekonomitë më të mëdha botërore që ende aplikon masa të tilla kufizuese në luftën kundër pandemisë së COVID-19.

XS
SM
MD
LG