Ndërlidhjet

Mbi 300.000 të zhvendosur brenda vendit nga konflikti në Sudan


Tym duke u ngritur mbi ndërtesa pas bombardimeve ajrore, gjatë përleshjeve ndërmjet forcave paramilitare dhe ushtrisë në Kartumin e Veriut, në Sudan, më 1 maj 2023.
Tym duke u ngritur mbi ndërtesa pas bombardimeve ajrore, gjatë përleshjeve ndërmjet forcave paramilitare dhe ushtrisë në Kartumin e Veriut, në Sudan, më 1 maj 2023.

Të paktën 334.000 mijë njerëz janë zhvendosur brenda vendit në Sudan që nga shpërthimi i luftimeve për kontrollin e vendit në mes të prillit, sipas Kombeve të Bashkuara.

Një zëdhënës i Organizatës Ndërkombëtare të OKB-së për Migracionin (IOM) në Gjenevë tha të martën se shumica e tyre, rreth 240.000 njerëz, janë zhvendosur në zonat e Darfurit Jugor dhe Perëndimor, në perëndim të vendit.

Edhe para fillimit të përleshjeve të fundit, në Sudan ishin 3.7 milionë njerëz të zhvendosur për shkak të konflikteve të mëparshme.

Ndërkohë, numri i njerëzve nga Sudani që kërkojnë strehim në vendet fqinje ka kaluar 100.000, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët UNHCR.

Shumë prej tyre kanë mbërritur në Çad, Sudanin e Jugut dhe Egjipt. Mes tyre ka sudanezë, por edhe refugjatë nga vende të tjera që kishin gjetur strehë në Sudan.

"UNHCR, me qeveritë dhe partnerët, po përgatitet për mundësinë që mbi 800,000 njerëz mund të ikin nga luftimet në Sudan për në vendet fqinje," shkroi të hënën shefi i UNHCR-së, Filippo Grandi.

"Shpresojmë që të mos bëhet kështu," shtoi ai.

Presidenti de fakto i Sudanit Abdel Fattah al-Burhan ka luftuar me zëvendësin e tij Mohammed Hamdan Daglo me ndihmën e ushtrisë që nga 15 prilli.

Daglo është udhëheqësi i paraushtarakëve me ndikim Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF).

Dy gjeneralët morën udhëheqjen e vendit prej rreth 46 milionë banorësh përmes dy grushteve të shtetit në 2019 dhe 2021.

Qindra njerëz janë vrarë që nga fillimi i luftimeve.

Qeveritë nga e gjithë bota kanë nisur misionet e evakuimit për t'i transportuar qytetarët e tyre.XS
SM
MD
LG