Ndërlidhjet

Njerëz me maska në afërsi të barrikadës në Mitrovicën e Veriut. 29 dhjetor 2022.
Njerëz me maska në afërsi të barrikadës në Mitrovicën e Veriut. 29 dhjetor 2022.

Kurti për largimin e barrikadave: Vetë i vunë, vetë i hoqën

  • Largimi i barrikadave në veri të Kosovës nisi pasditen e 29 dhjetorit.
  • Disa serbë lokalë atje, qysh më 10 dhjetor, kanë ngritur barrikada në rrugët që çojnë në dy pikat kufitare me Serbinë, Jarinjë dhe Bërnjak.
  • Kjo ka qenë përgjigjja e tyre ndaj arrestimit të ish-policit serb, Dejan Pantiq, nga autoritetet e rendit në Kosovë. Atij fillimisht i është shqiptuar masa e paraburgimit prej një muaji, ndërsa më vonë është dërguar në arrest shtëpiak.
  • Pantiq dyshohet se organizoi “sulm terrorist” në zyrat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në veri të Kosovës.
  • Largimi i barrikadave nisi pas një takimi që presidenti i Serbisë zhvilloi me disa përfaqësues të serbëve në Kosovë dhe tha se ka marrë garanci nga komuniteti ndërkombëtar se kërkesat e tyre do të plotësohen.
23:39 29.12.2022

Të nderuar lexues, këtu e mbyllim mbulimin direkt të zhvillimeve në veri të Kosovës.

Për të rejat e fundit, na ndiqni në rubrikën e lajmeve.

Faleminderit që ishit me ne!

20:47 29.12.2022

Jarinja dhe Bërnjaku vazhdojnë të jenë të mbyllura

Jarinja e Bërnjaku vazhdojnë të jenë të mbyllura, edhe pse barrikadat e vendosura në rrugët që çojnë drejt këtyre dy pikëkalimeve kufitare janë larguar.

Kështu thuhet në përditësimin e fundit të Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar në Kosovë, në faqen e ministrisë së Punëve të Brendshme.

Përveç heqjes së barrikadave në komunën e Leposaviqit dhe të Zubin Potokut, pasditen e së enjtes janë larguar edhe barrikadat në fshatin Rudarë, i cili gjindet në komunën e Zveçanit, dhe ato në Mitrovicë të Veriut.

20:04 29.12.2022

NATO mirëpret përpjekjet për uljen e tensioneve në veri

Në një deklaratë për media, zëdhënësja Oana Lungescu, tha se misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, mirëpret përpjekjet për uljen e tensioneve në veri të Kosovës, dhe pret që të gjitha palët t'i përmbahen angazhimeve të tyre.

“KFOR-i po monitoron nga afër [situatën] dhe është i gatshëm të ndërhyjë nëse është e nevojshme, në përputhje me mandatin e tij për të ruajtur lirinë e lëvizjes", shkroi Lungescu në Twitter.

19:51 29.12.2022

Pas 20 ditësh bllokim të rrugëve që çojnë drejt pikëkalimeve kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, ato u zhbllokuan më 29 dhjetor nga serbët lokalë në veri të vendit – të cilët vetë i kishin vendosur barrikadat.

Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG