Ndërlidhjet

Gjashtë të vdekur nga zjarret në Turqi


Zjarret në Managvat të Turqisë më 29 korrik 2021.

Ekipet e zjarrfikësve, për të katërtën ditë me radhë, po vazhdojnë betejën e tyre për të shuar zjarret që kanë kapluar jugun e Turqisë, teksa të shtunën, numri i viktimave nga zjarret arriti në gjashtë, raportoi media shtetërore.

Zjarret shpërthyen të mërkurën dhe që atëherë kanë lënë të lënduar mbi 300 persona dhe kanë detyruar evakuimin e fshatrave të tëra.

Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu tha se numri i viktimave arriti në gjashtë, pasi u gjetën trupat e pajetë të dy punëtorët të cilët kishin tentuar që të shuanin zjarret.

Anadolu tha se të shtunën ka shpërthyer një zjarr në qytetin turistik të Bodrumit, teksa mediat kanë raportuar se banorët janë larguar nga shtëpitë e tyre dhe pushuesit nga hotelet.

Dhjetë vatra zjarri janë ende aktive ndërkaq 88 të tjera janë vënë nën kontroll që prej të mërkurës, njoftoi ministri i Agrikulturës dhe Pyjeve, Bekir Pakdemirli.

Hetuesit kanë nisur punën për të parë nëse disa nga zjarret kanë qenë të qëllimshme.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka falënderuar homologun e tij rus, Valdimir Putin gjatë një bisede telefonike, pasi Rusia dërgoi aeroplanë dhe helikopterë për të ndihmuar në shuarjen e zjarreve, tha Presidenca turke.

Erdogan është kritikuar pasi Turqia nuk ka aeroplanë për shuarjen e zjarreve, pavarësisht se një e treta e territorit të këtij shteti është zonë malore dhe zjarret janë bërë një problem në rritje.

“Arsyeja kryesore e këtyre problemeve me aeroplanë është se Asociacioni turk i Aeronautikës nuk ka qenë në gjendje që ta përditësojë flotën e tij dhe teknologjinë”, tha Erdogan gjatë vizitës në qytetin Manavgat, që gjendet në zonat e prekura nga zjarret.

Mbi 2.600 zjarre kanë shpërthyer mesatarisht në vit në dekadën fundit, ku vitin e kaluar numri ka qenë më i lartë, 3.400 tha Husrev Ozkara, zëvendësdrejtor i Asociacionit turk të Pyjeve.

XS
SM
MD
LG