Ndërlidhjet

Haraqija: Kthehemi me Rugovën dhe Mustafën


Astrit Haraqija

"I vetmi shans është që Ukë Rugova të jetë bartës i listës... Isa Mustafa të jetë një kryesues i Kryesisë teknike", thotë për Radion Evropa e Lirë Astrit Haraqija, njëri nga udhëheqësit e fraksionit të LDK-së, që mban emrin "Lista Ibrahim Rugova"RADIO EVROPA E LIRË
Zoti Haraqija, sot Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës po cakton agjendën e Kuvendit Zgjedhor. Çfarë po ndodh me Listën “Ibrahim Rugova”, në anën tjetër?

ASTRIT HARAQIJA
I vetmi shans për t’u llogaritur në gjithë këto matematika është që Lista “Dr. Ibrahim Rugova” nesër (e premte) ta bëjë regjistrimin; i vetmi shans është që Uka të jetë bartës i listës, e para, dhe e dyta flamuri i Dardanisë të jetë flamur presidencial dhe himn “Kur ka ra kushtrimi”, kushdo që të jetë kryetar, pa Fatmir Sejdiun.

RADIO EVROPA E LIRË
Është përfolur shumë roli i Isa Mustafës si unifikues i partisë, çfarë gjasash ka që të ndodhë një gjë e tillë kur të dielën kur LDK mban Kuvendin zgjedhor?
ASTRIT HARAQIJA
Unë kam kërkuar që të jetë Isa Mustafa, por jo të jetë kryetar i LDK-së, por të jetë një kryesues i Kryesisë teknike, për arsye se këto zgjedhje që janë mbajtur, janë mbajtur tmerrshëm, jashtëzakonisht keq dhe nuk kemi marrë pjesë në këto zgjedhje fare.

RADIO EVROPA E LIRË:
Edhe, do të braktisni LDK-në?

ASTRIT HARAQIJA
Ne jemi LDK, po në një LDK që i mban zgjedhjet me rregull, fer dhe në mënyrë demokratike, jo me një LDK të manipuluar. Ne mbetemi LDK.

RADIO EVROPA E LIRË
Tash, a do të kryesohet nga Ukë Rugova, apo nga Bujar Bukoshi Lista nesër kur ta paraqisni?

ASTRIT HARAQIJA

Jo. As që negociohet ajo punë, Ukë Rugova kryeson Listën.

  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG