Ndërlidhjet

Bjellorusi: Nis lirimi i të burgosurve

  • RFE /RL

Pas lirimit nga burgu i Minskut...
Autoritetet bjelloruse kanë nisur lirimin e të arrestuarve gjatë demonstratës paszgjedhore të 19 dhjetorit. Rreth 600 ishte numri i të burgosurve - përfshirë dhe kandidatë presidencialë - pas ndërhyrjes së policisë në protestën kundër rizgjedhjes së Aleksandër Lukashenkos president. Perëndimi ka dënuar ashpër zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi si dhe përleshjet që i pasuan ato.

Të liruarit janë pritur jashtë burgut me dhurata nga familjarë dhe miq. Gjatë ditëve të ardhshme pritet të lirohen të tjerë të burgosur.

Lexoni edhe këtë:
Lukashenko pohon fitoren, policia godet opozitën

XS
SM
MD
LG