Ndërlidhjet

Rezolutë për bisedimet me Serbinë


Kuvendi i Kosovës
Opozita në Prishtinë kërkon që Kuvendi i Kosovës të ketë rolin e vet në procesin e ardhshëm të bisedimeve me Serbinë. Një mbështetje këtij qëndrimi i jep edhe kryetari i legjislaturës, Jakup Krasniqi, i cili kërkon miratimin e një rezolute për këto bisedime. Ndërkaq, Qeveria thotë se bisedimet me Serbinë do të jenë të karakterit teknik.


Kuvendi i Kosovës duhet t’i përcaktojë kornizat e bisedimeve të ardhshme me Serbinë, thonë partitë opozitare. Roli aktiv i Kuvendit në bisedime, mbështetet edhe nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi, i cili kërkon që të miratohet një rezolutë, që do t’i përcaktonte kornizat e këtij dialogu, për palën kosovare.

Krasniqi mbështet nismat për debat parlamentar rreth natyrës së dialogut me Serbinë.

“Unë mendoj që Kuvendi ka nevojë ta nxjerrë një rezolutë, e cila i përcakton kornizat se çka mund dhe çka nuk mund të bisedohet dhe natyrisht jam që në Kuvend të zhvillohet një debat për natyrën e këtyre bisedimeve”
, thotë Krasniqi.

Një nismë konkrete në drejtim të përfshirjes së rolit të Kuvendit në procesin e ardhshëm të bisedimeve Kosovë - Serbi mund të iniciohet nga Lidhja Demokratike e Kosovës, si grupi më i madh opozitar.

Nënkryetari i Kuvendit dhe i LDK-së, Sabri Hamiti, thotë se Kosova dhe Serbia nuk mund të zhvillojnë bisedime teknike, pasi që, sipas tij, ende çdo raport ndërmjet këtyre dy shteteve konsiderohet i natyrës politike.
Biseda me Serbinë, qoftë kur cakërrohet një gotë, qoftë kur thuhet një mirëdita, në raportet që i kemi ne në dy dekadat e fundit është politikë... qoftë edhe kur bisedohet për kanalizim, është
politikë.

“Biseda me Serbinë, qoftë kur cakërrohet një gotë, qoftë kur thuhet një mirëdita, në raportet që i kemi ne në dy dekadat e fundit është politikë... qoftë edhe kur bisedohet për kanalizim, është politikë”.

“Prandaj, unë e konsideroj si çështje shumë më të madhe sesa një deklarim, se një dëshirë e komunitetit ndërkombëtar që të bëhet prioritet për Kosovën, sepse shkurt e shqip, dialogu me Serbinë nuk është prioritet i Kosovës”
, thekson Hamiti.

Deputeti Sabri Hamiti nuk e përjashton as mundësinë që Kuvendi të debatojë për dialogun me Serbinë edhe prapa dyerve të mbyllura, në mënyrë që të mos cenohet procesi që tashmë është në përgatitje e sipër nga ana e Brukselit.

Anashkalimi i Kuvendit në bisedimet e ardhshme, sipas Ardian Gjinit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, do të nënkuptonte një proces jolegjitim.

Mirëpo, një mendim ndryshe nga opozita ka Qeveria e Kosovës.

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se është krijuar një perceptim i përgjithshëm se me Serbinë çdo bisedim është i natyrës politike. Por, ai mendon se ka edhe aspekte teknike që mund të dialogohen.

“Mendoj që nëse nuk flitet për statusin, tërësinë territoriale, rendin juridik kushtetues dhe pavarësinë, këto tjerat mbeten çështje të raporteve ndërshtetërore”
, nënvizon Kuçi.

Një pozicionim të qartë kundër bisedimeve me Serbinë e ka shprehur tashmë edhe Lëvizja Vetëvendosje, si partia e tretë në Kuvend.

Në qëndrimet e këtij subjekti politik thuhet se bisedimet me Serbinë do t’i thellojnë vijat ndarëse ndëretnike brenda Kosovës dhe se nga ky dialog, Serbia do të sigurojë vendin kandidat për në BE, kurse Kosova nuk do të fitojë asgjë.
Dialogu me
Serbinë është
i pashmangshëm.

Në anën tjetër, komuniteti ndërkombëtar adreson në vazhdimësi mesazhe për nisjen e këtij dialogu. Ambasadori francez në Prishtinë, Fransua Fitu, pas një takimi me Ministren e Integrimeve Evropiane, Vlora Çitaku, konsideron se ky dialog është i pashmangshëm.

“Dialogu me Serbinë është i pashmangshëm. Të dyja palët duhet të gjejnë rrugë për qasje sa më konstruktive ndaj kësaj çështjeje. Sipas asaj që unë shoh, të dyja qeveritë, ajo në Beograd dhe kjo në Prishtinë kanë vullnet që ta ndihmojnë këtë dialog”,
shprehet Fitu.

Sidoqoftë, Qeveria e Kosovës ka emëruar tashmë zëvendëskryeministren Edita Tahiri në postin e koordinatores për bisedimet me Serbinë dhe pritet që shumë shpejt të formohen edhe ekipet punuese për fushat, në të cilat do të dialogohet.

Lexoni edhe këto:

Hapat e parë për dialogun
BE: Konsultimet për dialog në fazën finale
Analistët: Bisedimet në kohë të papërshtatshme për vendin
  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

XS
SM
MD
LG