Ndërlidhjet

Të vendosur që të qëndrojnë në barrikada, serbët e komunave veriore të Kosovës thonë se nuk e kanë ndërmend të tërhiqen.

Nën organizimin e strukturave paralele të pushtetit në këtë pjesë, që mbështetjen e kanë nga Beogradi zyrtar, banorët serbë shkojnë të kujdestarojnë nëpër barrikadat e vendosura në rrugë me ndërrime e orare, sikur të shkonin në vendet e tyre të punës.

Qëllimi i tyre është që KFOR-i dhe EULEX-i të heqin dorë nga pikat doganore në veri dhe me këtë edhe nga tendencat për vendosjen e autoritetit të institucioneve të Kosovës në atë pjesë.

Me gjithë situatën e tensionuar, ku njerëzit vijnë në kufijtë e lodhjes dhe durimit, ata, megjithatë, shprehen të gatshëm të rrinë aty në rrugë, derisa KFOR-i të zmbrapset. Madje, disa thonë se nuk do t’i lëshojnë barrikadat as me çmimin e jetës.

Jovo Popoviq thotë se në asnjë moment nuk i shkon mendja të tërhiqet nga barrikadat, pavarësisht se rreth tij ka një makineri ushtarake që vjen nga fuqia numër një në botë - NATO.

“Jam i bindur se në këtë mënyrë, me veprime të organizuara, por me rrugë paqësore, me siguri se do të kemi sukses, kurse plani i tyre do të dështojë”, thotë Popoviq.

Ai pret edhe ndryshime në politikat globale.

“Amerika shumë shpejt do të dështojë, më besoni ju mua”, shprehet ky qytetar.

Jarinë
Një banor tjetër i veriut, i cili nuk do të prezantohet, thotë se atmosfera është e rëndë dhe se popullata është e prekur dhe e shqetësuar. Marrjen e pikave doganore dhe tendencat e Qeverisë së Kosovës për të vendosur rendin kushtetues në veri, ai i sheh si agresion.

“Ata duan të na marrin nga nëna jonë dhe të na dorëzojnë te njerka... Frikë ka; është normale që ka frikë në situata të tilla, por nuk tërhiqemi”, thotë ky qytetar.

Marko Jovanoviq, një tjetër banor serb në barrikada, thotë se me gjithë vështirësitë, te masa ka ende disponim të mirë për të qëndruar aty.

“E shihni se duhet pritur këtu tërë ditën... Do të shkojmë të drekojmë e pastaj sërish do të kthehemi”, thotë Jovanoviq.

Situata përshkruhet e tensionuar me plot frikë e paqartësi edhe nga Nikolla Joviq.

“Disponimi është ashtu si është. Ne do të qëndrojmë këtu dhe mendoj se populli serb është feniks dhe ringjallet”, thekson ky banor.

Ka edhe qytetarë si Nebojsha Jovoviq, që akuzojnë liderët në Beograd për gjendjen e krijuar në veri.

Tadiqi ka ftuar EULEX-in dhe të tjerët. Andaj, ai le t’i marrë me vete. Ky është një kaos dhe nuk do të lejojmë për çmim të jetës që të zmbrapsemi.
Fajtorët janë në krye; ata janë në Beograd. Ata na e bëjnë jetën më të vështirë. Ata i mbyllin sytë dhe rusët mirë thonë - ata po bëhen më serbë sesa ne”,
thotë ky banor në barrikada në Jarinë.

Barrikadat nëpër rrugë në veri të Kosovës janë vendosur nga 25 korriku, kur qeveria ndërmori aksionin e parë në pikat doganore.

Këto barrikada u shtuan dhe sforcuan edhe më shumë pas 16 shtatorit, kur KFOR-i dhe EULEX-i mbështetën planet e përbashkëta me autoritetet vendase për kontrollin në kufi.

Prej atëherë, pikat doganore 1 dhe 31 janë vënë nën kontroll dhe regjim ushtarak, përderisa gjendja në terren mbetet e tensionuar dhe mjaft e rëndë.
  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG