Ndërlidhjet

Daçiq: BE dhe SHBA kërkuan të mos mbahen zgjedhjet në Kosovë

  • RFE /RL

Ivica Daçiq
Ministri i brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se vendet e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, kanë kërkuar që Serbia të mos e shpallë mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë, po për të, ky opsion ishte i papranueshëm.

Duke folur para gazetarëve në Beograd, zoti Daçiq tha se me shpalljen e zgjedhjeve në gjithë territorin e saj, Serbia nuk e rrezikon askend dhe se kjo është bërë në harmoni me Kushtetutën dhe me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Meqë Sllavica Gjukiq – Dejanoviq është nënkryetare e Partisë Socialiste të Serbisë, as ajo nuk ka mundur të veprojë ndryshe, pos t’i shpallë zgjedhjet", tha Daçiq, i cili është lider i PS-së së Serbisë.(f. b.)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG