Ndërlidhjet

Vdes sulmuesi i dyshuar në Tuluz

  • RFE /RL

Tuluz, Francë...
Zyrtarët francezë thonë se personi i dyshuar për vrasjen e shtatë njerëzve në pjesën jugperëndimore të Francës, si pjesë e një fushate ekstremiste islamike, është vrarë.

Ministri i brendshëm, Klod Gijo, tha se i dyshuari Mohamed Merah, 24 vjeçar, ka vdekur pasi kishte hapur zjarr kundër policisë dhe kishte kërcyer nga dritarja gjatë ndërhyrjes së sotme policore.

Presidenti Nikollas Sarkozi e ka uruar policinë për këtë operacion.

Me vdekjen e të dyshuarit Mohamed Merah, përfundoi operacioni i tendosur 32 orësh, me ç’rast policia e kishte rrethuar shtëpinë, ku ndodhej i dyshuari.

Ka dyshime se Mohamed Merah, 24 vjeçar, me shtetësi franceze, e origjinë alegjeriane, kishte lidhje me al-Kaidën dhe i tha policisë se ai ishte përgjegjës për vrasjen e tre ushtarëve francezë dhe katër hebrenjve, përfshirë tre fëmijë, në sulme të ndara, këtë muaj, në rajonin e qytetit Tuluz.

Mohamed Merah
Mohamed Merah
Pas këtyre vrasjeve policia e kishte filluar operacion masiv për gjetjen e të dyshuarit.

Pasi i ishte zbuluar vend-ndodhja në një shtëpi, në kontaktet me policinë ai së pari kishte premtuar se do të dorëzohej dhe i kishte pranuar vrasjet.

Prokurori francez, Fransua Molens, u tha gazetarëve se i dyshuari Merah kishte planifikuar sulme të tjera.

Ai deklaroi se po planifikonte vrasje të tjera dhe se ishte duke menduar që këtë ta bënte çdo mëngjes duke e marrë në shënjestër një ushtar. Nëse ajo që ai thoshte është e vërtetë, ai kishte planifikuar që këtë mëngjes të largohej nga shtëpia e tij dhe të veprojë”, tha prokurori Molens.

Mohamed Merah, po ashtu, kishte pretenduar se ka lidhje me al-Kaidën dhe se ishte stërvitur në Afganistan dhe Pakistan.

Në këtë kuadër, ministri i brendshëm Klod Gijo, tha:

Ai pretendoi se ishte muxhahedin dhe se i takonte al-Kaidës dhe dëshironte hakmarrje për fëmijët palestinezë dhe, poashtu, dëshironte të hakmerrej ndaj ushtrisë së Francës, për shkak të intervenimeve të jashtme”, tha ministri Gijo.

Autoritetet e Francës kanë thënë se dëshironin që Mohamed Merahun ta zinin të gjallë, në mëynrë që të dilte para gjykatës. Megjithatë, besohej se ai kishte armë dhe granata në banesën e tij.

Policia i ka arrestuar disa anëtarë të familjes Merah. Raportohet se nëna e tij ishte dërguar në vendin e ngjarjes për ta bindur djalin e saj që të dorëzohej.
Nga ana tjetër, të mërkurën në Jerusalem, janë varrosur tre fëmijët dhe një rabin hebre, që u vranë në shkollën hebrenje në Tuluz të Francës.

Në varim, ku morën pjesë afro 2 mijë vetë, ishte edhe ministri i jashtëm i Francës, Alen Zhype.

Presidenti i Francës, Nikollas Sarkozi, gjatë fjalimit të tij në ceremoninë e varrimit të tre ushtarëve francezë, nga i njëjti person, në qytetin Montoban, tha se “cak ishte ushtria e republikës”.

Vrasja e ushtarëve tanë nuk u bë në mënyrë që ata ishin përgatitur për të. Nuk ishte vrasje në betejën e luftës por ekzekutim terrorist”, tha Sarkozi.

Njëherësh, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, i ka telefonuar presidentit Sarkozi, për t’i shprehur ngushëllimet e tij për sulme.

Sipas presidencës franceze, zoti Obama theksoi se “Franca dhe Shtetet e Bashkuara janë më tepër se kurrë të përkushtuar për të luftuar së bashku kundër terrorizmit barbar”. (f. b.)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG