Ndërlidhjet

Stefanoviq: Serbia s'është e obliguar t'i zbatojë marrëveshjet

  • RFE /RL

Ilustrim
Ish-shefi i ekipit negociator të Serbisë, Borko Stefanoviq, ka thënë se Qeveria serbe nuk është e obliguar që t'i zbatojë marrëveshjet e arritura me Prishtinën.

Ai ka thënë se Qeveria edhe mund t'i shfuqizojë urdhëresat e marra nga Qeveria paraprake.

Pas deklaratave se Qeveria serbe duhet të ndryshojë marëveshjet e arritura, por nuk mund t’i shfuqizojë, meqë bëhet fjalë për marrëveshje ndërkombëtare, Stefanoviq ka thënë se ai nuk ka nënshkruar asgjë, por vetëm ka vendosur inicialet në protokolin teknik për vendkalimet kufitare.

“Ne nuk kemi nënshkruar marrëveshje ndërkombëtare, sepse marrëveshjet e tilla do të duhej të nënshkruheshin dhe do të ishin subjekt i së drejtës ndërkombëtare, në këtë rast ndwrmjet Kosovës dhe Serbisë. Gjithashtu ato marrëveshje, do të duhej të miratoheshin në Kuvendin e Serbisë”, ka thënë Stefanoviq.

Një ditë më parë, kreu i Partisë Demokratike të Serbisë, Vojisllav Koshtunica, tha se do të kërkojë nga Gjykata Kushtetuese shfuqizimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura në Bruksel.

Ndërsa, zyrtarët serbë të ekipit të tashëm negociator, kanë thënë se synojnë të ndryshojnë pjesët e kontestueshme të marrëveshjeve, kryesisht në Marrëveshjen për Menaxhimin e Integruar të Kufirit dhe të Lirisë së Lëvizjes.

Raundi i nëntë dhe i fundit i bisedimeve teknike ndërmjet Kosovës e Serbisë, të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, është mbajtur në muajin mars.

Në këto bisedime janë arritur 7 marrëveshje, por zbatimi i tyre ka shënuar ngecje.

Aktualisht, flitet për ngritje në nivel politik të dialogut, por ende nuk është konfirmuar asgjë zyrtarisht. (a.i.)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG