Ndërlidhjet

Një vit që nga kapja dhe vrasja e Muamer Gadafit


Një vit nga kapja dhe vrasja e Gadafit
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00

Një vit nga kapja dhe vrasja e Gadafit

Një vit më parë, më 20 tetor 2011, kolonel Muammar Gaddafi ishte kapur dhe më pas ishte vrarë në qytetin e Sirtes, ku i kishte kaluar ditët e tij të fundit, pas rënies së Tripolit.

Ndërsa tani, një vit më pas, për shkak të dhunës së vazhdueshme, autoritetet libiane nuk kanë mundësi të fokusohen në rindërtimin e shtetit të shkatërruar pas përleshjeve tetëmuajshe në vitin 2011.

Vrasja e Gaddafit i dha fund diktaturës më të gjatë në botë para një viti.(z.p.)
XS
SM
MD
LG