Ndërlidhjet

Kosova në fund të vitit 2012, duket shumë më ndryshe dhe më pozitive se sa në vitet më parë, si në aspektin e brendshëm, ashtu edhe në atë të jashtëm, deklaroi të premten kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në mbledhjen e fundit të Qeverisë së Kosovës për këtë vit.

Kreu i ekzekutivit kosovar theksoi se të gjitha ministritë, duke përmendur shumë nga to, kanë shënuar suksese të rëndësishme.

Ai tha se subjektiviteti i Kosovës në aspektin ndërkombëtar ka ndryshuar shumë, duke përmendur edhe numrin e shteteve që e kanë njohur Kosovën dhe, siç tha ai, njohjet tashmë janë bërë nga më shumë së gjysma e shteteve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuar.

Thaçi falënderoi të gjithë miqtë ndërkombëtarë që e kanë lehtësuar procesin e njohjeve dhe lobimit, duke nënvizuar se procesi i njohjeve është arritur duke punuar në procesin e reformave dhe duke u bazuar në Pakon e Ahtisarit.

Kosova, u shpreh Thaçi, gjatë këtij viti ka shënuar një etapë të re të bashkëpunimit me BE-në, sa i takon udhërrëfyesit për Studimin e Fizibilitetit dhe shtoi se integrimi evropian mbetet prioritet kombëtar.

Viti 2012 ka shënuar edhe rritjen e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë tha shefi i ekzekutivit, për të vazhduar se në këtë drejtim Kosova dhe Serbia kanë krijuar raporte të nivelit të barabartë.

Hashim Thaçi
Hashim Thaçi
“Kemi ndërtuar raporte të fqinjësisë së mirë me të gjitha vendet e rajonit, por ka qenë domosdoshmëri, përkushtim dhe vizion i yni që të ndërtojmë raporte të nivelit të barabartë të fqinjësisë së mirë edhe me shtetin e Serbisë”.

“Dialogu me Serbinë ka dhënë efektet e para, si në aspektin e fuqizimit të sundimit të ligjit, ashtu edhe të lëvizjes së pozicionit të Serbisë në drejtim të njohjes së plotë të shtetësisë së Kosovës. Fillimi i implementimit të IBM-së ka qenë rezultat konkret”
, tha Thaçi.

Nga aspekti i politikave socio-ekonomike, Thaçi përmendi sidomos ngritjen e pagave për punonjësit e arsimit, pensionistët dhe gjyqësorin.

Ai, po ashtu, përmendi të arriturat edhe në fushën e edukimit, në shëndetësi dhe në zhvillim ekonomik.

Kosova gjatë vitit 2012, tha kryeministri Thaçi, ka shënuar rritje ekonomike prej rreth 4 për qind.

“Qeveria ka ruajtur qëndrueshmërinë makro-fiskale dhe ka zbatuar obligimet e përcaktuara qartë me programin e FMN-së. Kosova gjatë vitit 2012 ka shënuar rritje ekonomike prej rreth 4 për qind, ndërsa ka ruajtur bilancin bankar të paraparë prej 5, 6 për qind të bruto-produktit vjetor dhe ka realizuar të hyrat prej 27 për qind në pajtim të plotë me marrëveshjen me Fondin Monetar Ndërkombëtar”, theksoi Thaçi, për të përmendur si sukses edhe anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, FMN, BB dhe BERZH.

Por, një vlerësim krejt ndryshe për qeverisjen, të arriturat dhe sukseset e vitit 2012 prezantuan përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje. Në një konferencë me gazetarë, ata thanë se viti që po e lëmë pas, ishte vit i dështimeve të mëdha të Qeverisë Thaçi, dhe siç theksuan ata, diçka që është parë tashmë dhe po na përsëritet vit pas viti.

Shpend Ahmeti, nënkryetar i parë i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se ketë vit shteti i së drejtës është tronditur nga përpjekja për shuarjen e demokracisë dhe kontrollin e ligjvënësve, si dhe shumë skandale të tjera.

Ahmeti përmendi hyrjen e policisë në sallën e Kuvendit, nxjerrjen e deputetëve nga oborri i Kuvendit, dhunën e urdhëruar ndaj qytetarëve, skandalet, siç tha ai, në Ministrin e Punëve të Brendshme, lidhur me pasaporta e shumë çështje të tjera.

Shpend Ahmeti
Shpend Ahmeti
“Skandali ndoshta më i madh që kemi pasur, janë përgjimet që u bënë publike para disa javëve, ku e morëm vesh se në çfarë shteti mafioz po jetojmë. Aty e morëm vesh nepotizmin se si rehatohen dajat, tezet e kushërinjtë e gjithë këtyre politikanëve”, u shpreh Ahmeti.

Ahmeti foli edhe për shumë premtime, të cilat i kanë dhënë zyrtarët e Qeverisë dhe të cilat nuk janë përmbushur.

Ai, veç tjerash, përmendi premtimin e kryeministrit që me shtetin e Serbisë nuk do të ketë asnjëherë dialog politik, dialog ky që është duke u zhvilluar.

“Prej faktit që nisi si dialog teknik, i cili asnjëherë, kurrë, këtu po citoj kryeministrin Thaçi, nuk do të jetë dialog politik, u kthye shumë shpejt në dialog politik, të cilin duhet ta bëjmë. Kur tha që asnjëherë nuk do të diskutojmë për veriun dhe ky dialog politik është për normalizimin e marrëdhënieve, na doli në fund që dialogu është për rregullimin e brendshëm të Republikës së Kosovës”, tha Ahmeti, për të shtuar se këtë dialog Vetëvendosje do ta kundërshtojë edhe më shumë për shkak se është i padrejtë dhe pa kushte për Serbinë.

Në këtë fundvit, pozita dhe opozita prezantuan pikëpamje diametralisht të kundërta në lidhje me përparimet e vëna.

Por, ajo që i bashkoi të dy taborët politikë ishte urimi i tyre drejtuar qytetarëve për vitin ri, me urimet që viti 2013 të jetë një vit shumë më i mirë sesa viti që po e lëmë pas.
  • 16x9 Image

    Arton Konushevci

    Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

XS
SM
MD
LG