Ndërlidhjet

Në bazë të rezultateve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të publikuara online, edhe pse ende jo zyrtare, mund të dihet tashmë se 24 komuna do të shkojnë në balotazh për zgjedhjen e kryetarëve të rinj.

Në 10 komuna, kryetarët janë zgjedhur qysh në raundin e parë të votimeve.

Kurse në katër komunat veriore, ka mbetur që të vendoset fillimisht nëse do të shpallen të vlefshme apo jo votimet e 3 nëntorit pas incidenteve që ndodhën atje.

Komunat dhe kandidatët që shkojnë në balotazh më 1 dhjetor.

Prishtinë: Në balotazh, Isa Mustafa – LDK dhe Shpend Ahmeti – Vetëvendosje.

Gjakovë: Në balotazh, Mimoza Kusari Lila – AKR dhe Pal Lekaj, AAK - LDD.

Prizren: Në balotazh, Ramadan Muja - PDK dhe Eqrem Kryeziu - LDK.

Pejë: Në balotazhi, Gazmend Muhaxheri – LDK dhe Ali Berisha – AAK-LDD.

Gjilan: Në balotazh, Lutfi Haziri – LDK dhe Qemajl Mustafa – PDK.

Mitrovicë e Jugut: Në balotazh Avni Kastrati – PDK dhe Agim Bahtiri - AKR.

Ferizaj: Në balotazh, Agim Aliu – PDK dhe Muharrem Svarça – LDK.

Malishevë: Në balotazh, Ragip Begaj – IQM dhe Sali Morina - LDK.

Rahovec: Në balotazh, Idriz Vehapi - PDK dhe Smajl Latifi – AAK-LDD.

Dragash: Në balotazh, Selim Jenuzi – PDK dhe Fatmir Mehmeti - LDK.

Graçanicë: Në balotazh, Branimir Stojanoviq – GIS dhe Bojan Stojanoviq – SKS.

Junik: Në balotazh, Agron Kuçi AAK-LDD dhe Zenun Shala - LDK

Kamenicë: Në balotazh, Shaip Surdulli – LDK dhe Begzad Sinani – PDK

Klinë: Në balotazh, Sokol Bashota – PDK dhe Fadil Gashi – LDK.

Kllokot: Në balotazh, Sreçko Spasiq – GIS dhe Sasha Mirkoviq - SLS.

Lipjan: Në balotazh, Shukri Buja – PDK dhe Imri Ahmeti – LDK.

Novobërdë: Në balotazh, Bajrush Ymeri - LDK dhe Svetislav Ivanoviq - GIS.

Obiliq: Në balotazh, Mehmet Krasniqi - LDK dhe Xhafer Gashi – AAK-LDD.

Partesh: Në balotazh, Nenad Cvetkoviq – SLS dhe Dragan Nikoliq – GIS.

Ranilug: Në balotazh, Gradimir Mikiq - GIS dhe Milan Aritonoviq – SNPK.

Shtërpcë: Në balotazh, Bratislav Nikoliq – SLS dhe Ivan Rexhiq – GIS

Suharekë: Në balotazh, Sali Asllanaj – LDK dhe Bali Muharremaj – AAK-LDD.

Viti: Në balotazh, Sokol Haliti – LDK dhe Nexhmedin Arifi – PDK.

Vushtrri: Në balotazh, Bajram Mulaku – PDK dhe Refik Ramaj – LDK ose Muharrem Shabani – AAK-LDD (Përqindja e dy të fundit është shumë e përafërt dhe pritet që KQZ të japë versionin zyrtar).

Pa balotazh garën për kryetar komune e kanë fituar që në rrethin e parë të votimeve:

Deçan: Rasim Selmanaj , AAK- LDD.

Fushë Kosovë: Burim Berisha - LDK.

Glogovc: Nexhat Demaku, PDK

Han i Elezit: Refki Suma - kandidat i pavarur

Istog: Haki Rugova - LDK

Kaçanik: Besim Ilazi – PDK

Mamushë: Arif Butuq – KTAP.

Podujevë: Agim Veliu – LDK.

Shtime - Naim Ismajli - PDK

Skenderaj: Sami Lushtaku – PDK.

Komunat që fillimisht presin vlerësimin nëse zgjedhjet ishin apo jo të suksesshme:

Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku e Leposaviqi.

Zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, kanë qenë të vlefshme edhe për zgjedhjen e asambleistëve komunalë në të gjitha komunat e Kosovës, por rezultati preliminar për asambletë nuk është shpallur ende.

Gara e balotazhit për kryetarët e komunave pritet të zhvillohet më 1 dhjetor.

Sipas KQZ-së, në zgjedhjet e sivjetme lokale morën pjesë 814.780 votues nga rreth 1.8 milion sa ishin të regjistruar, ose 45.79 për qind. Ky numër i votuesve, sipas KQZ-së, është rritur për rreth 100 mijë.
  • 16x9 Image

    Zijadin Gashi

    Zijadin Gashi, i lindur më 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997, duke u angazhuar fillimisht nëpër mediat lokale. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001. Kryesisht ka mbuluar aktualitetin politik në Kosovë.

    Nga 1 shkurti 2016, është emëruar shef i Byrosë së Radios Evropa e Lirë, në Prishtinë. Ai është i martuar dhe ka 3 fëmijë.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG