Ndërlidhjet

Çfarë ka ndodhur në Srebrenicë?


Çfarë ka ndodhur në Srebrenicë?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Njëzet vjet më parë, më 11 korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës, të udhëhequra nga Ratko Mlladiq, kanë hyrë në qytetin e Srebrenicës dhe kanë vrarë 8,000 burra dhe djem myslimanë. Trupat janë hedhur në varre masive. Ka qenë kjo mizoria më e keqe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Ajo ka ndodhur pavarësisht faktit se Srebrenica është shpallur “zonë e sigurt” nga Kombet e Bashkuara. (Video: Reuters/RFE/RL)

XS
SM
MD
LG