Ndërlidhjet

Miratohet projekt-buxheti në një seancë kaotike brenda e jashtë Kuvendit


Protestuesit përplasen me policinë
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

Protestuesit përplasen me policinë

Mes përplasjesh e tensionesh të shumta dhe pa opozitën, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim projekt-ligjin për buxhetin e vitit 2016.

Seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga Qeveria e Kosovës, është ndërprerë ende pa filluar, pasi që deputetët opozitar kanë hedhur sërish gaz lotsjellës në sallë.

Ndërpritet seanca me gaz lotsjellës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00

Madje, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka provuar që të kalojë përmes sigurimit të hedh sprej në drejtim të kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa.

Si pasojë e këtyre zhvillimeve, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka shpallur pauzë.

Më pas, partitë e koalicionit janë mbledhur në sallën alternative në katin e pestë të Kuvendit dhe kanë vazhduar punimet pa opozitën, duke shqyrtuar projekt-buxhetin e vitit të ardhshëm.

Salla alternative e Kuvendit
Salla alternative e Kuvendit

Këtë seancë e kanë përcjellur nga afër edhe ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie dhe përfaqësuesi i Bashkimit Evropian, Samuel Zbogar.

Me këtë rast, kryeministri Isa Mustafa, lider i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i ka cilësuar të papranueshme, por edhe kriminale disa sjellje të deputetëve opozitar në Kuvend.

“Kjo që ndodhi sot mendoj që është akt kriminal i individëve, për të cilat institucionet e Kosovës duhet të ndërmarrin masa. Është e papranueshme një tolerim dhe sjellje e tillë në Kuvendin e Republikës së Kosovës”, ka deklaruar Mustafa.

Me qëndrime të ngjashme është paraqitur edhe lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh zëvendëskryeministër i Kosovës, Hashim Thaçi.

“Askush nuk do të mund ta bllokojë Kuvendin e Republikës së Kosovës dhe toleranca ndaj këtyre akteve të dhunshme dhe kriminale duhet të jetë zero”, është shprehur Thaçi.

Në anën tjetër, opozita e ka cilësuar uzurpim të Kuvendit sjelljen e partive në pushtet.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka kërkuar përgjegjësi pse opozita është përjashtuar nga punimet e seancës.

“Pyetja më e rëndësishme që duhet t’ua bëjnë gazetarët policëve është se a kanë përfaqësues ata këtu dhe kush i ka vendosur ata këtu. Përfaqësuesi i tyre duhet të tregojë se nga kush e ka marrë urdhërin, që opozita të përjashtohet nga seanca plenare. Kjo është një pyetje politike e përgjigjen besoj duhet ta jap qeveria, pushteti”, ka thënë Konjufca.

Ndërsa seanca po vazhdonte në sallën alternative, opozitarët kanë hedhur gaz lotsjellës edhe nëpër korridore të Kuvendit.

Indiferent ndaj këtyre zhvillimeve nuk ka qëndruar as ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, i cili ka përcjellë nga afër të zhvillimet e sotme.

“Dhuna duhet të ndalet dhe duhet të vendoset a jeni për një Kosovë demokratike. Kuvendi e ka thënë mendimin e vet se është për këtë, policia po ashtu”, ka thënë Delaëie.

“Duhet të kuptoni që përfaqësuesit e popullit zgjidhen në kuti votimi dhe jo me armë”, ka theksuar ambasadori amerikan. Ai u ka dhënë mbështetje deputetëve të pozitës, policisë dhe stafit të Kuvendit të cilët po punojnë në kushte të vështira.

Ndërkohë që përplasjet në Kuvend po vazhdonin, para ndërtesës së Kuvendit një grup i aktivistëve dhe simpatizantëve të opozitës po protestonte.

Më pas, ky grup është përleshur me njësitë speciale të policisë së Kosovës, duke i sulmuar me gurë e gjësende tjera. Policia në disa raste ka përdorur gazin lotsjellës për shpërndarjen e këtyre protestuesve.

Kurse në një rast, deputetët opozitar janë përleshur me policinë derisa po i bashkoheshin grupit të protestuesve.

Sipas opozitës, policia po provonte ta arrestonte deputetin e Vetëvendosjes Albin Kurti, kështu që kjo kishte shkaktuar këtë përplasje.

Po ashtu, si pasojë e gazit lotsjellës, ndihmën mjekësore kanë kërkuar deputetët e Vetëvendosjes, Albin Kurti e Albulena Haxhiu.

Ndërkaq sipas Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, dy policë dhe një deputete kanë kërkuar ndihmën mjekësore.

Prej tyre, njëri polic është goditur me gurë në kokë dhe ka marrë plagë më të rënda.

Përderisa Policia e Kosovës, përmes një komunikate sqaron se janë lënduar gjashtë pjesëtar të policisë nga dhuna e protestuesve, dy prej të cilëve në gjendje më të rëndë.

Diku rreth orës 12:00, gjendja është qetësuar, kurse protestuesit janë shpërndarë pasi që nga ndërtesa e Kuvendit janë larguar deputetët e opozitës.

Seanca e radhës për miratimin përfundimtar të Ligjit për Buxhetin e vitit 2016 është paralajmëruar se do të mbahet ne fillim të muajit dhjetor.

Komentet (5)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG