Ndërlidhjet

Opozita pezullohet nga punimet e Kuvendit


Seanca e Kuvendit pa opozitën
15:26 30.11.2015

Të nderuar lexues,

Këtu po e përmbyllim këtë mbulim direkt të ngjarjeve në Kuvendin e Kosovës.

* Kuvendi ndërpret punimet nga gazi lotsjellës

* Tre ligjvënës nga opozita shoqërohen për në polici

* Kryesia e Kuvendit pezullon pjesëmarrjen e opozitës në punimet e Kuvendit

Na ndiqni në evropaelire.org...

15:22 30.11.2015

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, kanë braktisur hapësirat e Kuvendit të Kosovës.

Në sallën e seancave plenare, punimet e Kuvendit po i mbajnë partitë politike në pushtet, kurse në mjediset e Kuvendit ka akoma pjesëtarë të sigurimit.

15:01 30.11.2015

Ilir Deda, deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, suspendimin e opozitës nga Kryesia e Kuvendit e ka cilësuar si suspendim të demokracisë.

"Suspendim të tillë nuk ka as në Rusi, Venezuela apo Bjellorusi. Akti i sotëm e shënon fundin e Qeverisë Mustafa-Thaçi. Koalicioni PDK-LDK përbën regjimin më anti-demokratik në Kosovë në këto 16 vite liri. Natyrisht që nuk do të marr pjesë në punimet e Kuvendit pa kolegët e opozitës. Ndryshimi i vonuar në Kosovë do të vijë mē shpejtë se sa që kemi menduar", ka thënë Deda, në rrjetin social Facebook.

14:48 30.11.2015

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj ndalimit të deputetit të partisë Nisma për Kosovën, Haxhi Shala, nga Policia e Kosovës.

Trego më shumë

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG