Ndërlidhjet

Edhe një ditë me tensione e gaz lotsjellës

Kuvendi i Kosovës u mblodh në një seancë plenare, me një rend dite prej 21 pikash. Ligjvënësit nga opozita hodhën gaz lotsjellës brenda sallës qendrore të Kuvendit dhe punimet u zhvilluan pa praninë e tyre.


Prishtinë, 19 shkurt 2015
17:40 19.2.2016

Lexues të nderuar,

Këtu po e përmbyllim mbulimin direkt të ngjarjeve në Kuvendin e Kosovës, seanca e së cilës edhe sot, e premte 19 shkurt, u përshkua me tensione.

Partitë politike në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë ndëprerë tri herë me radhë punimet e sotme, duke hedhur gaz lotsjellës.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pezulloi pjesën dërmuese të ligjvënësve nga opozita për shkak të këtyre veprimeve dhe Kuvendi arriti t’i vazhdojë punimet pa praninë e opozitës në sallë.

Për lajmet e fundit klikoni këtu.

17:24 19.2.2016

Veseli: Kuvendi do të vazhdojë punën

Në një takim të thirrur në orët e vona të pasdites, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar edhe një herë “opozitën për dialog të hapur brenda institucioneve të Republikës së Kosovës, për zgjidhjen e çdo problemi”.

“Çdo veprim si ai sot, që pengon funksionimin e Kuvendit, është sa i dëmshëm, aq dëshpërues dhe i papranueshëm për ne”, tha mes tjerash zoti Veseli, duke shprehur vendosmërinë e Kuvendit që të vazhdojë punën e tij.

“Kuvendi nuk do të jetë vendi për rrëzimin e qeverisë së Republikës së Kosovës”, tha zoti Veseli.

Veseli tha se nuk e ka të qartë se cili është qëndrimi i opozitës.

“Le të vijnë me një opsion le të na tregojnë se cili është qëndrimi i tyre. Janë për bashkim kombëtar... janë për këtë apo atë flamur.. cili është qëndrimi i tyre”, ka shtruar dilemat zoti Veseli.

16:43 19.2.2016

Haradinaj dorëzon mandatin e tij të deputetit...

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka dorëzuar mandatin e tij të deputetit.

“Duke e parë se Kuvendi i Kosovës, është shndërruar në një institucion për mbluesën e shkeljeve kushtetuese që i ka bërë qeveria; duke e parë se Kuvendi është shndërruar në një vend ku deputetët me urdhër politik, tërhiqën zvarrë nga policia; dhe duke e parë përjashtimin arbitrar të deputetëve të Opozitës nga Kuvendi, jap dorëheqje të parevokueshme nga mandati i deputetit të Kuvendit të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatën e lëshuar nga AAK, në të cilën konfirmohet vendimi i Haradinajt.

“Në mandatin tim prej deputeti, jam munduar që të ngre shqetësimet e mia serioze për çështje me interes për vendin, duke përfshire edhe gabimet që po bëhëshin me nënshkrimin e dy marrëveshjeve kontestuese, Demarkacionin dhe Asociacionin, por jam injoruar nga uzurpatorët e pushtetit e të Kuvendit”, citohet të ketë deklaruar ai.

16:29 19.2.2016

Pas daljes së udhëheqësve të Lëvizjes Vetëvendosje nga ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, dhe pas fjalimit që ata mbajtën para protestuesve, këta të fundit janë shpërndarë të qetë.

Trego më shumë

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG