Ndërlidhjet

Simiç: Lista Serbe mund të mos marrë pjesë në votimin për demarkacion


Kuvendi i Kosovës

Kryetari i Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, Slavko Simiç, i tha Radios Evropa e Lirë se deputetët serbë mund të „mos marrin pjesë në procesin e votimit të demarkacionit“.

Ai tha se Lista Serbe „po vazhdon ta shqyrtojë mundësinë e pjesëmarrjes në votimin e ratifikimit të marrëveshjes për demarkacion“, megjithëse e cilësoi si „një proces të ndërlikuar por të rëndësishëm për qytetarët që jetojnë jo vetëm në Kosovë“.

Kuvendi i Kosovës, pritet që të votojë projekt ligjin për ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion të kufirit me Malin e Zi, më 1 shtator, përkundër kundërshtimeve të fuqishme të partive politike opozitare.

„Deputetët serbë mund të mos marrin pjesë në këtë proces, sepse për votimin e këtij ligji janë të nevojshme dy të tretat e votave. Kuvendi i ka 120 deputetë prandaj janë të nevojshme 80 vota dhe ne ende po e shqyrtojmë mundësinë nëse do të marrim pjesë në një seancë të tillë".

"Ne jemi të përqendruar në avancimin ekonomik dhe infrastrukturor të mjedisit tonë. Kjo është një temë që nuk na ngarkon së tepërmi dhe në një vit të fundit kemi qenë jashtë gjithë procesit të vendimit për këtë cështje të rëndësishme dhe me interes vital“, tha Simiç.

Marrëveshja e demarkacionit të kufirit më Malin e Zi pati shkaktuar një valë reagimesh të partive politike opozitare përmes përdorimit të gazit në Kuvendin e Kosovës, duke penguar votimin e ratifikimit të saj.

Opozita thotë se Kosova po humb territor të saj me marrëveshjen e arritur në vitin 2015, por partitë në pushtet kanë thënë se demarkacioni është kryer mbi dokumentet valide të Kosovës dhe ato ndërkombëtare.

Partitë në opozitë kanë paralajmëruar kundërshtime të forta edhe më 1 shtator kur pritet të votohet demarkacioni në Kuvend.

Përfaqësues ndërkombëtarë u kanë bërë thirrje udhëheqësve politikë në Kosovë që ta votojnë demarkacionin duke respektuar obligimet ndërkombëtare.

Komisioni Evropian në maj të këtij viti, kur hapi rekomandimin për liberalizim të vizave për Kosovën, e futi ratifikimin e marrëveshjes për demarkacion si kusht për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës.

Parlamenti Evropian pritet që në fillim të shtatorit të votojë për liberalizimin e vizave për Kosovën, në rast se Kuvendi i Kosovës do ta votojë projekt ligjin. (REL)

XS
SM
MD
LG