Ndërlidhjet

Si u zhvillua procesi zgjedhor në Kosovë?


Dy festa në sheshet e Prishtinës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Dy festa në sheshet e Prishtinës

Përmbledhja

Të nderuar lexues, këtu e përmbyllim mbulimin e drejtpërdrejtë të procesit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë.

Radio Evropa e Lirë ju falënderon që qëndruat me ne!

Vazhdoni të na ndiqni në www.evropaelire.org; në radio në emisionet e orës 09:00, 12:00, 16:00 dhe 21:00; si dhe në rrjetet sociale Facebook e Twitter.

20:41 11.6.2017

Ndiqni direkt numërimin zyrtar të votave

Tashmë ka nisur numërimi i votave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Këtu mund ta ndiqni numërimin zyrtar të votave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Zgjedhjet 2017
Zgjedhjet 2017

20:18 11.6.2017

KQZ: Procesi zgjedhor, i qetë dhe pa incidente të theksuara

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka thënë se të gjitha qendrat e votimit në Republikën e Kosovës janë mbyllur me kohë.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka.
Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka.

Dalja e votuesve në zgjedhje është mbi 750 mijë apo 41.45 për qind, ka thënë ajo në konferencën e radhës për media, duke shtuar se në zgjedhjet e vitit 2014 përqindja e votuesve ka qenë 42.08.

Procesi zgjedhor ka shkuar pa ndonjë parregullsi, që do të cenonte integritetin e zgjedhjeve, përpos disa çështjeve në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë Daka.

20:04 11.6.2017

LDK: T'i presim rezultatet

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë për media, ka thënë se po presin në qetësi dhe shumë të disponuar rezultatin zgjedhor, i cili, siç ka thënë Mustafa, “pa dyshim se do ta nxjerr fituese Lidhjen Demokratike të Kosovës".

Avdullah Hoti
Avdullah Hoti

“Ftojmë të gjithë komisionarët, vëzhguesit dhe menaxherët e qendrave të votimit që të qëndrojnë në qendrat e votimit dhe ta numërojnë çdo votë, sepse aty është vullneti i qytetarëve në favor të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe partnerëve të saj”, ka theksuar Mustafa.

Shënim i redaksisë​: Nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka ende asnjë rezultat zyrtar.

20:02 11.6.2017

Vetëvendosje: Kemi dalë subjekti numër një

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë si subjekti më i madh politik në Kosovë, ka deklaruar anëtari i Kryesisë së kësaj partie politike, Dardan Sejdiu.

Billbord i Veteëvendosjes në Prishtinë
Billbord i Veteëvendosjes në Prishtinë

​Në një konferencë për media, pas mbylljes së vendvotimeve, Sejdiu ka thënë se qytetarët kanë votuar për Vetëvendosjen, dhe ka ftuar për festë në qendër të Prishtinës.


“Lëvizja Vetëvendosje del subjekti i parë dhe sipas rezultateve nga terreni, kemi 33 -34 për qind të votave të qytetarëve të Kosovës”, ka theksuar Sejdiu.

Shënim i redaksisë​: Nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka ende asnjë rezultat zyrtar.

Trego më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG