Ndërlidhjet

Tribunali i Hagës: Në Srebrenicë është kryer gjenocid


Tribunali i Hagës: Në Srebrenicë është kryer gjenocid
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Tribunali Ndërkombëtar për Krime në ish-Jugosllavi, ka ripohuar vendimin e saj se vrasjet në Srebrenicë më 1995 përbëjnë gjenocid. Gjyqtari Alphons Orieo, i cili foli para se të japë vendimin për komandantin e forcave serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiq, tha se vrasjet janë gjenocid. Mlladiq përballet me 11 akuza, përfshirë gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte. (Video: Retuers)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG