Ndërlidhjet

Koreja V. e gatshme të bisedojë me SHBA-në “në çdo kohë”


Kim Jong Un dhe Donald Trump

Koreja e Veriut tha se është e gatshme për bisedime, edhe pasi presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, anuloi papritur një takim me liderin verikorean, Kim Jong Un, i planifikuar të mbahet më 12 qershor në Singapor.

Trump përmendi “armiqësitë e hapura” si arsye.

Zëvendësministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Kim Kye Gwan, iu përgjigj të premten njoftimit të Trumpit, duke thënë se Phenjani mbetet i hapur për zgjidhjen e çështjeve me Uashingtonin “në çdo kohë dhe në çdo mënyrë”.

Gwan tha se vendimi i Trumpit ka qenë “i papritur” dhe për “keqardhje”. Sipas tij, anulimi i bisedimeve tregon se sa “i rëndë është statusi i marrëdhënieve historike armiqësore midis Koresë së Veriut dhe SHBA-së dhe sa urgjentisht duhet të zhvillohet një samit për t’i përmirësuar këto marrëdhënie”.

“Përkushtimi ynë për të bërë më të mirën, për hir të paqes dhe qëndrueshmërisë në botë dhe në Korenë e Veriut, mbetet i pandryshueshëm. Ne jemi të hapur dhe i japim kohë dhe mundësi SHBA-së”, tha Gwan.

Trump e anuloi samitin përmes një letre dërguar Kim Jong Unit të enjten, duke përmendur kërcënimin e Koresë së Veriut të një dite më parë, kur një zyrtare e lartë verikoreane e cilësoi nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, si “kopje politike” dhe paralajmëroi për “përplasje të mundshme bërthamore” nëse diplomacia dështon.

“Mjerisht, bazuar në zemërimin e madh dhe armiqësinë e hapur në deklaratat e juaja të fundit, mendoj se është e papërshtatshme, në këtë kohë, të zhvillohet takimi i planifikuar për kohë të gjatë”, shkroi Trump në letrën dërguar Kimit.

Por, ai duket se la derën hapur për një takim të ri. "Nëse ndryshoni mendjen, ju lutem mos hezitoni të më telefononi ose të shkruani".

"Bota dhe Koreja e Veriut në veçanti kanë humbur një mundësi të madhe për paqe të qëndrueshme, prosperitet dhe pasuri ", tha Trump në letër.

Në një deklaratë të mëvonshme në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se ka folur me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, dhe paralajmëroi Korenë e Veriut kundër çdo akti "të pamend apo të pamatur", duke thënë se ushtria amerikane është më e fuqishmja në botë.

Njoftimi i Trumpit u bë disa orë pasi Koreja e Veriut shkatërroi një poligon të provave bërthamore. Ky veprim u vëzhgua nga gazetarët e huaj, por jo nga ekspertët bërthamorë, ashtu siç ka kërkuar SHBA-ja.

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se është “thellësisht i shqetësuar” me anulimin e samitit nga ana e presidentit Trump.

Guterres i tha një audience në Universitetin e Gjenevës se kërkon nga palët të punojnë “për të gjetur një rrugë për denuklearizimin paqësor dhe të verifikueshëm të Gadishullit Korean”.

Përgatiti: Valona Tela
XS
SM
MD
LG