Ndërlidhjet

Veseli u bën thirrje për vetëpërmbajtje banorëve të veriut në Kosovë


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli e ka konsideruar të ngutshëm dhe të dëmshëm për qytetarët në veri të Kosovës, vendimin e katër kryetarëve të komunave me shumicë serbe për t’u dorëhequr nga pozitat e tyre.

Përmes një postimi në Facebook, ai u ka bërë thirrje banorëve të këtyre komunave që të tregojnë vetëpërmbajtje ndaj “situatës së krijuar ditëve të fundit”.

“Dorëheqja e katër kryetarëve të komunave veriore të Republikës së Kosovës është një vendim i ngutur dhe i dëmshëm për qytetarët e këtyre komunave si dhe për klimën e marrëdhënieve mes komuniteteve në Kosovë.

Veseli përveç tjerash ka thënë edhe se autoritetet e Kosovës do të tregojnë gatishmëri për të siguruar stabilitet dhe fqinjësi të mirë në rajon.

Duke përmendur vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosje të taksës prej 100 për qind në importet e mallrave të Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës, katër kryetarët e komunave me shumicë serbe në Kosovë kanë dhënë dorëheqje nga pozitat e tyre.

Dorëheqjet i kanë dhënë, kryetari i Zubin Potokut, Stevan Vuloviq, ai i Zveçanit, Vuçina Jankoviq, kryetari i Leposaviqit, Zoran Todiq dhe kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq.

Kryetarët e komunave veriore dorëhiqen, qytetarët protestuan për taksën

Vendimi i Qeverisë së Kosovës është kundërshtuar edhe nga Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i cili ka bërë thirrje për tërheqje të masës së vënë nga autoritetet e Kosovës.

Pompeo i bën thirrje Kosovës që të heqë taksën

XS
SM
MD
LG