Ndërlidhjet

Kurti në takim me Kosnettin: Do të jem kryeministër për të gjithë qytetarët


Kryetari i Lëvizjes Vetëvenodsje, Albin Kurti, dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha të martën se "do të jetë kryeministër për të gjithë qytetarët e Kosovës".

Kurti i bëri komentet në një takim me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, dy ditë pas zhvillimit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Sipas rezultateve preliminare të këtyre zgjedhjeve, partia e Kurtit ka fituar shumicën e votave, me një diferencë të ngushtë nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila ka dalë e dyta.

Vetëvendosje dhe LDK-ja nuk e kanë përjashtuar mundësinë e një marrëveshjeje për formimin e qeverisë së re, edhe pse është thënë se negociatat do të nisin pas numërimit të të gjitha votave.

Në një komunikatë për media, të lëshuar të martën nga Lëvizja Vetëvendosje, thuhet se "ambasadori Kosnett shprehu kënaqësinë e tij për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, pjesëmarrjen e lartë të qytetarëve dhe e uroi kryetarin Kurti për një fushatë që i adresoi shqetësimet e votuesve".

Në anën tjetër, Kurti, thuhet në komunikatë, e siguroi Kosnettin se "do të jetë kryeministër për të gjithë qytetarët e Kosovës".

"Ai e njoftoi ambasadorin se konsolidimi i brendshëm i Kosovës me shtetndërtim demokratik, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik dhe progres shoqëror është prioritet që do ta zbatojë, meqë edhe nevojat e qytetarëve dhe vullneti i tyre i shprehur në këto zgjedhje ishin për këtë", thuhet mes tjerash në komunikatë.

Analistët në Kosovë presin që negociatat për formimin e qeverisë së re të jenë të vështira.

Në zgjedhjet e 6 tetorit, Partia Demokratike e Kosovës, e cila ka udhëhequr për 12 vjet, ka dalë e treta - gjithnjë sipas rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

XS
SM
MD
LG