Ndërlidhjet

Nis rinumërimi votave nga rreth 1,500 vendvotime në Kosovë


Ilustrim.
Ilustrim.

Të mërkurën pasdite në Kosovë ka nisur rinumërimi i fletëvotimeve të gati 1,500 vendvotimeve nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit.

Organizatat që monitorojnë procesin zgjedhor thonë se ky proces mund të zgjasë deri në tri javë.

Rinumërimin e votave e ka urdhëruar Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), bazuar në ankesat e partive politike ndaj rezultatit përfundimtar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Ndaj këtij vendimi nuk është ankuar askush në shkallën e dytë, përkatësisht në Gjykatën Supreme.

ZAP kërkon rinumërim të 1,472 vendvotimeve dhe anulon votat nga Serbia

Në ndërkohë, Gjykata Supreme pritet të vendosë në ditët në vazhdim për ankesën e tre kandidatëve për deputetë nga Lëvizja Vetëvendosje, të cilët rrezikojnë të humbasin vendet e tyre, nëse kjo gjykatë e mbështet vendimin e KQZ-së për heqjen e mbi 3000 votave nga rezultati përfundimtar.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë janë mbajtur më 6 tetor.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë fituar më së shumti vota.

XS
SM
MD
LG