Ndërlidhjet

Rritet numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali


Ilustrim.

Numri zyrtar i viktimave nga shpërthimi i koronavirusit në Itali është rritur nga 463 në 631, ndërmjet datave 9 dhe 10 mars.

Italia po lufton për të vënë nën kontroll përhapjen e koronavirusit. Autoritetet kanë raportuar për mbi 10 mijë të infektuar.

Autoritetet kanë imponuar një izolim të përgjithshëm, duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë në shtëpi, të kërkojnë leje për udhëtime thelbësore dhe të japin arsyetimin për largimet nga vendi.

Ky është shteti i goditur më së keqi nga kjo sëmundje pas Kinës, vend në të cilin është raportuar për herë të parë virusi SARS-CoV-2.

Në mbarë botën, qeveritë, organizatat dhe qytetarët gjithashtu kanë ndërmarrë veprime për të luftuar kundër përhapjes së virusit.

Më shumë se 113,000 njerëz janë infektuar në të gjithë botën. Rreth 4,000 persona kanë vdekur, shumica prej tyre në Kinë.

Ky virus përcillet me temperaturë, koll të thatë dhe probleme me frymëmarrje.

XS
SM
MD
LG