Ndërlidhjet

Nis kryerja e pagesave për skema pensionale dhe sociale


Ilustrim.

Ministria e Financave dhe Transfereve në Kosovë ka bërë të ditur se nga dita e mërkurë kanë filluar të kryhen pagesat për skemën pensionale derisa më 24 të këtij muaji do të kryhen pagesat për skemën e asistencës sociale.

Vendimi për kryerje të këtyre pagesave një javë më herët është marrë me qëllim të shmangies së radhëve të njerëzve, në kohën e përhapjes së koronavirusit të ri.

Autoritetet u kanë bërë thirrje kategorive të prekura nga ky vendim që të shfrytëzojnë bankomatet për tërheqje si dhe të kryejnë sa më shumë pagesa me kartela bankare.

Deri më tani në Kosovë janë konfirmuar 19 raste me koronavirus.

XS
SM
MD
LG