Ndërlidhjet

(Keq)përdorimi i teknologjisë në gjurmim të koronavirusit


(Keq)përdorimi i teknologjisë në gjurmim të koronavirusit
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:05:29 0:00

Vende të ndryshme të botës janë duke përdorur teknologjitë e fundit që përmes kamerave të sigurisë të gjurmojë njerëzit që do të duhej të ishin në karantinë si pasojë e koronavirusit. Përveç kamerave të sigurisë edhe telefonat mobilë janë duke u gjurmuar për të mbajtur situatën nën kontroll. Përdorimi i të dhënave personale ka nxitur dyshime të shumta nëpër botë për shkeljen e privatësisë si dhe mundësinë e keqpërdorimit të të dhënave nga qeveritë.

Vende të ndryshme të botës janë duke përdorur teknologjitë e fundit që përmes kamerave të sigurisë të gjurmojë njerëzit që do të duhej të ishin në karantinë si pasojë e koronavirusit. Përveç kamerave të sigurisë edhe telefonat mobilë janë duke u gjurmuar për të mbajtur situatën nën kontroll. Përdorimi i të dhënave personale ka nxitur dyshime të shumta nëpër botë për shkeljen e privatësisë si dhe mundësinë e keqpërdorimit të të dhënave nga qeveritë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG