Ndërlidhjet

Ndalohet një polic i Kosovës që shpërfilli masat kundër koronavirusit


Ilustrim

Policia e Kosovës njoftoi të mërkurën se ka arrestuar një zyrtar policor për mospërfillje të urdhrave të Qeverisë së Kosovës, në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Bëhet e ditur se polici, i arrestuar të martën vonë, ka qenë jashtë detyrës zyrtare.

Në njoftim thuhet se policit, me vendim të prokurorit, i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.

Polici po ashtu është suspenduar nga detyra.

"Policët e Kosovës duhet të jenë garant i zbatimit të ligjit dhe shkeljet e tilla në këtë kohë janë një model i keq edhe për qytetarët e Kosovës, të cilëve po u bëjmë thirrje të vazhdueshme për të ndjekur udhëzimet e institucioneve të Kosovës", tha përmes një postimi në Facebook ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike në Qeverinë e Kosovës në detyrë, Xhelal Sveçla.

Qeveria tashmë në detyrë e Kosovës ka shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik, pak kohë pas shfaqjes së rasteve të para me koronavirus, më 13 mars.

Në mesin e masave të ndërmarra, si mbyllja e shkollave dhe e restoranteve, është edhe ndalimi i lëvizjes së qytetarëve nga ora 17:00 deri në orën 06:00.

Në Kosovë, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus është 184, pesë pacientë kanë vdekur, ndërsa 30 janë shëruar.

Nga radhët e komunitetit serb në Kosovë janë infektuar 33 persona, ndërsa një ka vdekur.

Komuniteti serb i raporton rastet në Serbi.

XS
SM
MD
LG