Ndërlidhjet

Tre pacientë me koronavirus në Klinikën Infektive, në gjendje të rëndë


Prishtinë

Në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës janë të shtrirë 44 persona të infektuar me COVID-19 – sëmundjen që e shkakton koronavirusi – ka bërë të ditur infektologu Valbon Krasniqi.

Tre prej tyre janë në kujdes intensiv, ndërsa 7 të tjerë, sipas Krasniqit, kanë nevojë për oksigjeno-terapi.

“Në Klinikën [Infektive] aktualisht janë të shtrirë 44 pacientë të infektuar me koronavirus. Duhet të përmendet se gjendja e tre pacientëve është më e rënduar, pasi që janë në respiratorë. Po ashtu janë edhe shtatë pacientë të tjerë që kanë nevojë për oksigjeno-terapi”, ka thënë Krasniqi për Radion Evropa e Lirë.

Ai ka thënë se pas testimeve që janë duke u bërë, mund të ketë edhe të prekur të tjerë me koronavirus.

Në Kosovë aktualisht janë të infektuar 283 persona. Deri më tani, 58 janë shëruar dhe shtatë kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG